25 października w Warszawie odbyła się XVIII Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Nowoczesne Technologie dla Bezpieczeństwa Państwa zorganizowana przez Zarząd Targów Warszawskich. Tematyka konferencji skupiona była na modernizacji Sił Zbrojnych RP w świetle nowych wyzwań dla wschodniej flanki NATO i perspektywach rozwoju polskiego przemysłu obronnego, w tym w ramach współpracy międzynarodowej. Wiele uwagi poświęcono także rozwojowi sztucznej inteligencji oraz domenom kosmicznej i cyberprzestrzeni.
W swoim wystąpieniu inaugurującym konferencję prof. Andrzej Zybertowicz doradca społeczny Prezydenta RP podkreślał wpływ rozwoju sztucznej inteligencji na zaburzanie równowagi strategicznej wskazując technologię, dającą dotychczas przewagę światowi Zachodu jako obecnie źródło jego największej słabości. - Żyjemy w ciągłej mgle poznawczej zaburzającej naszą świadomość sytuacyjną. Jeżeli nie zostaną podjęte zdecydowane działania na arenie międzynarodowej to naruszanie równowagi strategicznej będzie nadal postępować – przestrzegał profesor Zybertowicz.
Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego eksperci poruszali kwestie związane ze zdolnościami, jakie Siły Zbrojne RP powinny pozyskać i rozwijać w najbliższej przyszłości i w dalszej perspektywie aktualnej i prognozowanej sytuacji bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. W kontekście wojny wielodomenowej, wskazywano, że jednym z elementów tych zdolności nie tylko Wojska Polskiego ale całego Sojuszu Północnoatlantyckiego powinna być sztuczna inteligencja. W ocenie ekspertów, jej rozwój powinien być jednak ściśle kontrolowany.
Uwzględniając wnioski z konfliktu trwającego w Ukrainie uczestnicy konferencji wskazywali na konieczność współpracy wojskowej państw naszego regionu. Wśród płaszczyzn współpracy na rzecz bezpieczeństwa uwzględniali między innymi kwestie migracyjne i bezpieczeństwa energetycznego.
Podkreślali również, że agresja Rosji na Ukrainę oraz zmiana sposobu prowadzenia polityki i rozszerzenie NATO postawiły przed Sojuszem całkiem nowe wyzwania. Były ambasador Brytyjski w Polsce Robin Barnett wskazał wprost na Rosję jako największe zagrożenie w naszym regionie. – NATO musi mieć zdolność do reagowania niezwłocznie na przyszłe zagrożenia, a kluczowa jest elastyczność – ocenił Ambasador Barnett. Dlatego NATO musi zwiększyć wydatki na obronność i wzmocnić potencjał obronny – zgodzili się uczestnicy konferencji.
Podczas sesji poświęconej procesowi modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP eksperci podnosili, że powinna być ona realizowana w głównej mierze w oparciu o polski przemysł obronny, jednakże nieodzowna w tym obszarze jest ścisła kooperacja z zagranicznymi firmami zbrojeniowymi w celu transferu technologii i wspólnego budowania potencjału obronnego. Wskazywano również na konieczne kierunki rozwoju w celu podniesienia konkurencyjności rodzimych zakładów zbrojeniowych oraz na ich istniejący potencjał kooperacyjny. Podkreślono m.in. potrzebę pilnych inwestycji w badania i rozwój, tak by po zaspokojeniu bieżących potrzeb Sił Zbrojnych RP, budować konkurencyjność na rynkach zagranicznych.
Dyskutowano również o pożądanych kierunkach współpracy międzynarodowej w celu pozyskania nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Uczestniczący w konferencji eksperci wskazywali na konieczność reindustrializacji, a także tworzenia ponadnarodowych powiązań kooperacyjnych przemysłu obronnego przy jednoczesnym rozwoju krajowych specjalności. Przedstawiono też proponowane rozwiązania sprzętowe dla polskich integratorów systemów obronnych.
Konferencję zamykała sesja poświęcona domenom kosmicznej i cyberprzestrzeni, gdzie główny nacisk położono na dyskusję o wymaganych przełomach technologicznych, a także zdolnościach rodzimego przemysłu obronnego w omawianym zakresie, w tym pracom badawczym i rozwojowym. Ciekawym aspektem, coraz częściej poruszanym w kontekście zdolności obronnych jest kooperacja przemysłu zbrojeniowego z sektorem prywatnym w kontekście innowacyjności i wykorzystania technologii podwójnego zastosowania. Kolejny raz podczas konferencji eksperci poruszyli obszar rozwoju sztucznej inteligencji już wykorzystywanej w szerokim zakresie, a w niedalekiej przyszłości mogącej wręcz zrewolucjonizować pole walki.
Konferencja odbywała się pod patronatem honorowym Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Sejmowej Komisji Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował Zespół Badań i Analiz Militarnych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu