25 września, w czasie wizyty ministra obrony Mariusza Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych, doszło do podpisania pierwszej umowy offsetowej związanej z planowanym zakupem śmigłowców bojowych Boeing AH-64E Apache.
Jak wskazuje komunikat resortu obrony, w ramach zawartej umowy, o łącznej wartości 300 mln PLN, polski przemysł obronny ma uzyskać kompetencje i zdolności w zakresie wsparcia, napraw i obsługi technicznej elementów śmigłowców – m.in. stacji radiolokacyjnych AN/APG-78 Longbow oraz modułów obserwacyjno-celowniczych M-TADS/PNVS. Głównym miejscem prac będą Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. w Łodzi. Jak wskazał Mariusz Błaszczak, to pierwsza z umów offsetowych dotyczących zakupu śmigłowców Boeing AH-64E Apache.
Dodatkowo, podczas wizyty w zakładach Boeinga w Mesa w stanie Arizona, podkreślił, że już w przyszłym roku do Wojska Polskiego trafi osiem (używanych) AH-64D Apache, które będą pochodzić z zasobów armii amerykańskiej. Powyższe wiropłaty mają posłużyć do zapoczątkowania budowy krajowych zdolności szkolno-treningowych. Poza tym w Stanach Zjednoczonych trwa już szkolenie pierwszych polskich żołnierzy w użyciu maszyn tego typu.
Ministerstwo Obrony Narodowej, we wrześniu 2022 roku, skierowało do Stanów Zjednoczonych zapytanie ofertowe w sprawie możliwości zakupu do 96 śmigłowców AH-64E Apache. Amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż maszyn wraz z pakietem uzbrojenia oraz usług i wyposażenia dodatkowego 21 sierpnia bieżącego roku. Maksymalna wycena opiewa na 12 mld USD, jednak zgodnie z tradycją wielokrotnie zdarza się zmniejszyć wartość o kilkanaście procent. W przypadku pełnego wykorzystania możliwej liczby Polska stanie się największym eksportowym użytkownikiem śmigłowców tego typu.
Obecnie wiropłaty rodziny Boeing AH-64 Apache są eksploatowane przez kilka państw NATO. Poza Stanami Zjednoczonymi mowa o Wielkiej Brytanii, Grecji oraz Królestwie Niderlandów.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu