Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza umowa offsetowa w sprawie zakupu śmigłowców AH-64E Apache podpisana

Fot. Boeing

25 września, w czasie wizyty ministra obrony Mariusza Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych, doszło do podpisania pierwszej umowy offsetowej związanej z planowanym zakupem śmigłowców bojowych Boeing AH-64E Apache.

Jak wskazuje komunikat resortu obrony, w ramach zawartej umowy, o łącznej wartości 300 mln PLN, polski przemysł obronny ma uzyskać kompetencje i zdolności w zakresie wsparcia, napraw i obsługi technicznej elementów śmigłowców – m.in. stacji radiolokacyjnych AN/APG-78 Longbow oraz modułów obserwacyjno-celowniczych M-TADS/PNVS. Głównym miejscem prac będą Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. w Łodzi. Jak wskazał Mariusz Błaszczak, to pierwsza z umów offsetowych dotyczących zakupu śmigłowców Boeing AH-64E Apache.

Dodatkowo, podczas wizyty w zakładach Boeinga w Mesa w stanie Arizona, podkreślił, że już w przyszłym roku do Wojska Polskiego trafi osiem (używanych) AH-64D Apache, które będą pochodzić z zasobów armii amerykańskiej. Powyższe wiropłaty mają posłużyć do zapoczątkowania budowy krajowych zdolności szkolno-treningowych. Poza tym w Stanach Zjednoczonych trwa już szkolenie pierwszych polskich żołnierzy w użyciu maszyn tego typu.

Ministerstwo Obrony Narodowej, we wrześniu 2022 roku, skierowało do Stanów Zjednoczonych zapytanie ofertowe w sprawie możliwości zakupu do 96 śmigłowców AH-64E Apache. Amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż maszyn wraz z pakietem uzbrojenia oraz usług i wyposażenia dodatkowego 21 sierpnia bieżącego roku. Maksymalna wycena opiewa na 12 mld USD, jednak zgodnie z tradycją wielokrotnie zdarza się zmniejszyć wartość o kilkanaście procent. W przypadku pełnego wykorzystania możliwej liczby Polska stanie się największym eksportowym użytkownikiem śmigłowców tego typu.

Obecnie wiropłaty rodziny Boeing AH-64 Apache są eksploatowane przez kilka państw NATO. Poza Stanami Zjednoczonymi mowa o Wielkiej Brytanii, Grecji oraz Królestwie Niderlandów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc