18 września na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację dotyczącą wyposażenia żołnierzy w stalowe hełmy wz. 67/75.
Autorami powyższej interpelacji, przesłanej do MON na początku sierpnia, byli posłowie Paweł Poncyljusz oraz Joanna Kluzik-Rostowska (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska). W powyższym dokumencie czytamy, pod koniec lipca 2023 r. media społecznościowe obiegło zdjęcie żołnierza pilnującego polsko-białoruskiej granicy, wyposażonego w hełm wz. 67/75. Wzbudziło to wiele emocji i pytań, jak rząd godzi informacje o zagrożeniu płynącym z faktu stacjonowania grupy Wagnera na Białorusi z tak dużymi zaniedbaniami w nowoczesnym indywidualnym wyposażeniu żołnierzy broniących granicy. Zainteresowaliśmy się tą kwestią i okazało się, że w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o szkoleniach w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej (DZSW) w poszczególnych jednostkach wojskowych, gdzie odbiera się zawodowym żołnierzom hełmy kevlarowe i wyposaża ich w hełmy wz. 67/75. Po zakończeniu cyklu szkolenia kandydatów DZSW hełmy kevlarowe są ponownie przekazywane pierwotnym użytkownikom, a hełmy stalowe są zwracane do magazynów.
Rozwój Sił Zbrojnych RP musi podążać równolegle do odpowiedniej ilości uzbrojenia i indywidualnego wyposażenia żołnierzy. W innym przypadku szkolenia odbywają się nie na tym sprzęcie, z którym żołnierze będą mieli do czynienia w warunkach bojowych. Takie szkolenie ma mniejszą wartość i może doprowadzić do tragicznych konsekwencji.
W związku z powyższym, prosimy o odpowiedź na następujące pytana:
Odpowiedzi, zgodnie z procedurą, udzielił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej, hełmy kompozytowe o klasycznej zabudowanej konstrukcji są użytkowane w Siłach Zbrojnych RP od niemal 17 lat i są sukcesywnie wprowadzane kolejne ich wersje. Działania podjęte w obszarze hełmów kompozytowych doprowadziły do zawarcia kolejnych umów na dostawy w latach 2023-2025. Ilości sprzętu wojskowego objęte umowami wynikają m.in. z posiadanych środków finansowych, ujętych w Planie Modernizacji Technicznej oraz możliwości producentów. Obecnie, w związku z transformacją Sił Zbrojnych RP i sukcesywnym zwiększaniem stanów osobowych, potrzeby w zakresie hełmów kompozytowych zostały zweryfikowane i dostosowane do planowanych zmian.
Aktualnie obowiązujący Plan Modernizacji Technicznej przewiduje środki finansowe w wysokości odpowiedniej do pozyskania niezbędnej liczby hełmów kompozytowych w latach 2023-2035.
Co należy podkreślić, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A., w lipcu bieżącego roku, poinformowało o zrealizowaniu (przed terminem) dostawy partii hełmów HP-05, które zostały zamówione w 2020 roku (łącznie 50 tys. sztuk). Obecnie spółka realizuje wieloletnią umowę (z marca 2023 roku) na mocy której ma dostarczyć około 147 tys. hełmów wz. 2005 oraz HP-05. Dodatkowo zakończono, z wynikiem pozytywnym, badania kwalifikacyjne hełmu bojowego nowej generacji, który jest opracowywany w ramach pracy rozwojowej ZISW Tytan. Ich pierwsza partia ma trafić do wybranych jednostek jeszcze w bieżącym roku.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu