6 marca 1. Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu poinformowała o podpisaniu umowy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia w sprawie realizacji usługi oceny stanu technicznego morskich środków bojowych znajdujących się w zasobach Marynarki Wojennej.
Powyższa umowa została zawarta 28 lutego i ma wartość 1,7 mln PLN bez VAT. Jest jednocześnie aneksem do kontraktu zawartego pomiędzy zamawiającym oraz WITU w sierpniu 2022 roku. Specjaliści wykonawcy mają realizować usługę oceny stanu technicznego morskich środków bojowych oraz ich elementów. Dodatkowo mają dokonać prognozy jego utrzymania na podstawie badań własności i procesów fizyczno-chemicznych mających wpływ na bezpieczeństwo i niezawodność działania po upływie gwarantowanego okresu przydatności określonej przez producenta. Z dużą dozą prawdopodobieństwa mowa o uzbrojeniu produkcji sowieckiej, które jeszcze znajduje się na wyposażeniu Marynarki Wojennej – wśród nich można wymienić torpedy, rakietowe bomby głębinowe czy niektóre typy amunicji artyleryjskiej. Ze względu na obecną politykę resortu obrony, a także prace analityczno-diagnostyczne, liczba tego typu systemów uzbrojenia będzie sukcesywnie się zmniejszać.
Od wielu lat WITU prowadzi badania i prace związane z oceną stanu magazynowanej amunicji oraz oceną jej bezpieczeństwa. Powyższe doświadczenie i kompetencje procentują także zleceniami zagranicznymi – przykładem takich prac jest udział specjalistów WITU w podtrzymaniu eksploatacji wybranych systemów uzbrojenia w Algierii.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu