30 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie realizacji usługi naprawy i recertyfikacji partii pocisków przeciwlotniczych PAC-3. Odbiorcą usługi będzie Tajwan.
Zgodnie z komunikatem zamawiającego, umowa ma wartość 307,1 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca czerwca 2027 roku. W momencie podpisania kontraktu Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, pośredniczący w projekcie zgodnie z procedurą FMS, uruchomił pierwszą transzę środków budżetowych w kwocie 150,4 mln USD – całość pochodzi z Tajwanu. Prace będą realizowane w zakładach korporacji Lockheed Martin w Grand Prairie w stanie Teksas.
Departament Stanu autoryzował możliwość wykonania powyższej usługi w lipcu 2020 roku. Wówczas została ona wyceniona na maksymalną wartość 620 mln USD – w ramach upublicznionego wówczas wniosku eksportowego poinformowano, że mowa o wydłużeniu resursów pocisków PAC-3 (w nieznanej liczbie) o 30 lat. Specjaliści Lockheed Martin mają przeprowadzić proces badań i recertyfikację poszczególnych partii rakiet, a w ramach prac wymienić komponenty charakteryzujące się ograniczonym okresem przydatności. Dodatkowo Tajwan był także zainteresowany zakupem urządzeń diagnostycznych wraz z pakietami części zamiennych.
Tajwan, w 1994 roku, zamówił trzy zestawy ogniowe systemu Patriot PAC-2, które zostały dostarczone w latach 1996-1997. Wraz z nimi dostarczono 200 pocisków MIM-104C PAC-2. W 2009 roku zamówiono cztery zestawy PAC-3 (dostawa w latach 2014-15) oraz zmodernizowano do nowego standardu pozostałe trzy. Umowa z 2009 roku obejmowała także kolejne pociski, w liczbie około 400 MIM-104F PAC, które dostarczono do 2015 roku. W 2019 roku Lockheed Martin zawarł umowę z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych na produkcję i dostawy pocisków PAC-3CRI oraz PAC-3MSE dla klientów eksportowych, w tym Tajwanu. W tym przypadku brak szczegółów odnośnie liczby zamówionych rakiet.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu