Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Używane pociski PAC-3 do naprawy

Korporacja Lockheed Martin będzie prowadzić prace naprawy i recertyfikacji pocisków PAC-3 należących do Tajwanu. Fot. Raytheon

30 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie realizacji usługi naprawy i recertyfikacji partii pocisków przeciwlotniczych PAC-3. Odbiorcą usługi będzie Tajwan.


Zgodnie z komunikatem zamawiającego, umowa ma wartość 307,1 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca czerwca 2027 roku. W momencie podpisania kontraktu Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, pośredniczący w projekcie zgodnie z procedurą FMS, uruchomił pierwszą transzę środków budżetowych w kwocie 150,4 mln USD – całość pochodzi z Tajwanu. Prace będą realizowane w zakładach korporacji Lockheed Martin w Grand Prairie w stanie Teksas.

Departament Stanu autoryzował możliwość wykonania powyższej usługi w lipcu 2020 roku. Wówczas została ona wyceniona na maksymalną wartość 620 mln USD – w ramach upublicznionego wówczas wniosku eksportowego poinformowano, że mowa o wydłużeniu resursów pocisków PAC-3 (w nieznanej liczbie) o 30 lat. Specjaliści Lockheed Martin mają przeprowadzić proces badań i recertyfikację poszczególnych partii rakiet, a w ramach prac wymienić komponenty charakteryzujące się ograniczonym okresem przydatności. Dodatkowo Tajwan był także zainteresowany zakupem urządzeń diagnostycznych wraz z pakietami części zamiennych.

Tajwan, w 1994 roku, zamówił trzy zestawy ogniowe systemu Patriot PAC-2, które zostały dostarczone w latach 1996-1997. Wraz z nimi dostarczono 200 pocisków MIM-104C PAC-2. W 2009 roku zamówiono cztery zestawy PAC-3 (dostawa w latach 2014-15) oraz zmodernizowano do nowego standardu pozostałe trzy. Umowa z 2009 roku obejmowała także kolejne pociski, w liczbie około 400 MIM-104F PAC, które dostarczono do 2015 roku. W 2019 roku Lockheed Martin zawarł umowę z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych na produkcję i dostawy pocisków PAC-3CRI oraz PAC-3MSE dla klientów eksportowych, w tym Tajwanu. W tym przypadku brak szczegółów odnośnie liczby zamówionych rakiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc