1 lipca z Centrum Lotów Kosmicznych znajdującym się na Przylądki Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Atlas V. Celem misji było wyniesienie na orbitę okołoziemską zestawu satelitów doświadczalnych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.
Według planów misja USSF-12 miała zostać zrealizowana w kwietniu bieżącego roku, jednak bez podania przyczyny została przesunięta na przełom czerwca i lipca. Głównym ładunkiem był satelita WFOV (Wide Field of View) – doświadczalny obiekt zbudowany przez Millennium Space Systems (na mocy umowy z 2016 roku) w kooperacji z L3Harris Technologies. Ma służyć do sprawdzenia w praktyce nowych systemów obserwacji w podczerwieni, które mogą zostać w przyszłości zastosowane na nowych satelitach konstelacji wczesnego ostrzegania przed odpalonymi pociskami balistycznymi. Według upublicznionych informacji, WFOV ma masę około 1000 kg.
Drugim ładunkiem był moduł transportujący sześć tajnych małych satelitów, których zadaniem jest przetestowanie nowych rozwiązań technicznych w ramach programu testów kosmicznych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Odnośnie ładunku wiadomo jedynie, że moduł został zbudowany przez korporację Northrop Grumman.
Zgodnie z komunikatem US Space Command oraz operatora rakiety Atlas V, misja zakończyła się całkowitym sukcesem. Cały ładunek znalazł się na zakładanej orbicie po sześciu godzinach od startu. Jak wskazuje United Launch Alliance (spółka joint venture Lockheed Martin oraz Boeing), był to 149. start rakiety nośnej należącej do powyższego podmiotu, a jednocześnie 92. misja z wykorzystaniem rakiety rodziny Atlas V. Wszystkie zakończyły się pełnym sukcesem operacyjnym. Kolejny start jest zaplanowany na sierpień bieżącego roku, wówczas głównym ładunkiem będzie seryjny satelita systemu wczesnego ostrzegania SBIRS GEO-6 należący do US Space Force.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu