21 stycznia z Centrum Lotów Kosmicznych znajdującego się na Przylądku Canaveral na Florydzie wystrzelono rakietę nośną United Launch Alliance Atlas V, której zadaniem było wyniesienie na orbitę okołoziemską dwóch satelitów amerykańskiego systemu wczesnego ostrzegania. Zgodnie z tradycją ULA, operacja zakończyła się pełnym sukcesem.
Ładunkiem dla rakiety nośnej Atlas V zbudowanej w nowej konfiguracji (511) były dwa satelity serii GSSAP (Geosynchronous Space Situational Awareness Program) – GSSAP-5 oraz GSSAP-6. Ich operatorem są U.S. Space Force, czyli najnowszy rodzaj amerykańskich sił zbrojnych. Pierwsze dwa satelity konstelacji wyniesiono na orbitę w 2014 roku, a kolejne dwa w 2017 roku. Ich głównym zadaniem jest obserwacja niebezpiecznych obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi – ma to związek z możliwością unieszkodliwienia rosnącej liczby satelitów wykorzystywanych przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, a które gwarantują przewagę nad potencjalnymi przeciwnikami.
Jak wskazuje ULA, w dotychczasowej historii firmy był to 148 start rakiety nośnej należącej do powyższego podmiotu, który stanowi spółkę joint venture Lockheed Martin oraz Boeing. Jednocześnie była to także 91 misja z wykorzystaniem rakiety rodziny Atlas V. Wszystkie zakończyły się pełnym sukcesem operacyjnym.
Atlas V w konfiguracji 511 ma możliwość wyniesienia w przestrzeń okołoziemską (LEO, niską orbitę) ładunku użytecznego o maksymalnej masie 10986 kg. W przypadku orbity geostacjonarnej (GEO) mowa o masie 5250 kg. Drugi człon wykorzystuje pojedynczy silnik Centaur.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu