Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że przeciwnik kontynuuje tworzenie zgrupowania uderzeniowego do działań na kierunku słobodzkim (w obwodzie charkowskim) i w najbliższych dniach może wznowić ofensywę. Trwa przemieszczanie do graniczących z Ukrainą obwodów kurskiego, biełgorodzkiego i woroneskiego batalionowych grup taktycznych (BGT) z Centralnego i Wschodniego Okręgów Wojskowych (OW). Na Ukrainę są kierowani żołnierzy, uzbrojenie i sprzęt wojskowy z m.in. 60. Brygady Zmechanizowanej (BZ) z 5. Armii Ogólnowojskowej (OW) Wschodniego OW (do obwodu donieckiego) oraz 36. BZ z 29. AO Wschodniego OW (w miejscu stałej dyslokacji – Borzia w Kraju Zabajkalskim), która ma uzupełniać straty, a w rejon operacji mają wyruszyć w połowie kwietnia. Na okupowane terytorium Ukrainy ma być także przemieszczane dodatkowe uzbrojenie i sprzęt wojskowy z Południowego OW. Problemy z niedostatkiem części zamiennych, niektórych typów amunicji artyleryjskiej oraz niedoskonałością systemu logistycznego (w zakresie magazynowania i dostaw) ma mieć zgrupowanie Zachodniego OW.
Na kierunku słobodzkim wojska agresora kontynuują częściową blokadę Charkowa (pododdziałami ze składu 6. AO Zachodniego OW oraz 14. Korpusu Armijnego Floty Północnej). W ciągu doby miasto i utrzymywane przez stronę ukraińską okoliczne miejscowości były ostrzeliwane 66 razy. Siłami do dwóch BGT przeciwnik miał bezskutecznie atakować pozycje ukraińskie w rejonach m. Dowheńke (na kierunku Słowiańska) i Dmytriwka (na kierunku m. Barwinkowe), 20 km na południe i południowy zachód od Iziumu.
Na kierunku donieckim obrońcy mieli odeprzeć cztery wrogie ataki (m.in. na m. Zołote w obwodzie ługańskim). Głównymi rejonami walk pozostają Rubiżne i Nyżne (odpowiednio na północ i południe od Siewierodoniecka) oraz Popasna w obwodzie ługańskim, a także Nowobachmutiwka (20 km na północ od Doniecka) i Mariupol (w mieście trwa obrona terenów portu i kombinatu Azowstal). W obwodzie ługańskim siły ukraińskie miały zniszczyć rosyjski magazyn amunicji, a w obwodzie donieckim część BGT z 70. pułku zmechanizowanego 42. Dywizji Zmechanizowanej z 58. AO Południowego OW. Według lokalnej administracji wojskowo-cywilnej w obwodzie ługańskim nie zachowała się w całości żadna infrastruktura („krytyczna i jakakolwiek inna”), mimo to agresor kontynuuje bombardowania i ostrzał obiektów. Coraz cięższa ma być sytuacja w sąsiadującym z Siewierodonieckiem Lisiczańsku, w którym wrogie wojska mają zakłócać ewakuację i pomoc humanitarną.
Na kierunku południowobużańskim przeciwnik ma prowadzić działania obronne, z drugiej zaś strony próbować odzyskać zajmowane wcześniej pozycje (Oskoriwka w północnej części obwodu chersońskiego) i ostrzeliwać pozycje ukraińskie na pograniczu obwodów chersońskiego i dniepropetrowskiego na południe od Krzywego Rogu. Do walk i ostrzału ma także dochodzić w południowej części pogranicza obwodów chersońskiego i mikołajowskiego (Mikołajów kolejną dobę był celem ostrzału i bombardowań).
Strona ukraińska informuje, że głównym celem uderzeń rakietowo-powietrznych Rosji stała się infrastruktura transportowa, poprzez niszczenie której chce zakłócić dostawy do rejonów obrony. W wyniku ostrzału jednej ze stacji kolejowych na wschodzie Ukrainy (nie doprecyzowano, o którą stację chodzi) zniszczonych zostało pięć lokomotyw, tory i sieć trakcyjna. Ponad dziesięć wrogich rakiet – najwięcej od początku wojny – miało być wystrzelonych na cele w obwodzie dniepropetrowskim (jedna miała zostać zestrzelona przez obronę powietrzną). W m. Zwonećke na południe od miasta Dniepr „obiekt infrastruktury” został zaatakowany dwukrotnie (odnotowano ofiary wśród służb ratowniczych), po raz kolejny od rozpoczęcia wojny agresor miał także uderzyć na teren portu lotniczego w Dnieprze, który – zdaniem władz lokalnych – już wcześniej został w całości zniszczony.
Mer Kijowa Witalij Kliczko oświadczył, że nie można wykluczyć podjęcia przez Rosjan kolejnej próby zajęcia Kijowa w ciągu najbliższych dwóch dni. Wcześniej wezwał mieszkańców, którzy opuścili stolicę z powodu wojny, aby nie wracali przynajmniej do końca tygodnia. Generał brygady Sił Zbrojnych Ukrainy Aleksander Gruzewycz uważa, że po zakończeniu przegrupowania wojsk Rosja spróbuje przeprowadzić drugą ofensywę na Kijów. O dużej aktywności sił zbrojnych FR przygotowujących się do dalszej agresji świadczy sytuacja w obwodzie kurskim, graniczącym z ukraińskim obwodem sumskim. 11 kwietnia wprowadzono tam „żółty” (wysoki) poziom zagrożenia terrorystycznego, rzekomo z powodu możliwych prowokacji ze strony ukraińskiej. Na obszarze obwodu kurskiego ustanowiono punkty kontrolno-obserwacyjne i wzmocniono patrolowanie miejscowości.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ostrzegł, że Rosja przygotowała zakrojoną na szeroką skalę kampanię dezinformacyjną mającą zdyskredytować sensowność dalszych dostaw broni na Ukrainę. Kampania ta będzie skierowana do zagranicznych mediów i polityków oraz wspierana przez aktywność w sieciach społecznościowych. Przykładem takich działań są np. informacje rosyjskiego resortu obrony o rzekomym niszczeniu zachodniego uzbrojenia dostarczanego jeszcze przed wprowadzeniem go do obszaru działań bojowych. Podobną opinię wyraził szef Biura Prezydenta Andrij Jermak, który wskazał na rosyjską dezinformację o rzekomym zniszczeniu zestawów rakietowych S-300 otrzymanych od Słowacji.
Szefowa Prokuratury Generalnej Ukrainy Iryna Wenediktowa potwierdziła, że do 10 kwietnia w obwodzie kijowskim odnaleziono 1222 ciała cywili, którzy zginęli podczas rosyjskiej okupacji. Prokuratura Generalna wszczęła 56 postępowań karnych z artykułów dotyczących zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Ukraińscy śledczy nadal ekshumują ciała cywilów pochowanych w masowych grobach, identyfikują ofiary i zbierają dowody zbrodni.
10 kwietnia w Chersoniu mieszkańcy zebrali się na pokojowym wiecu poświęconym pamięci ofiar agresji. Został on rozpędzony przez rosyjskich żołnierzy, słychać było strzały. W Nowej Kachowce (obwód chersoński) odbył się kilkudziesięcioosobowy wiec poparcia dla Rosjan. Mężczyzn z flagami rosyjskimi przywieziono autobusami, a samo wydarzenie było filmowane przez rosyjskich propagandystów. Kolaborująca z Rosjanami mer Melitopola Hałyna Danyłczenko przygotowuje organizację rosyjskiego Dnia Zwycięstwa 9 maja; odbudowywane są pomniki ku czci Armii Czerwonej. Danyłczenko stwierdziła, że w 2014 r. na Ukrainie doszło „do zamachu stanu”, a później władze prześladowały osoby o poglądach prorosyjskich.
Ukraińska straż graniczna poinformowała, że od 24 lutego zatrzymano na granicy ok. 2,2 tys. mężczyzn uchylających się przed mobilizacją. Niektórzy z nich próbują przekupić straż graniczną, inni używają fałszywych dokumentów, potwierdzających np. rzekomą niepełnosprawność. Większość uchylających się od służby wojskowej próbuje przekroczyć granicę poza punktami kontrolnymi przy pomocy opłacanych przemytników.
11 kwietnia na Ukrainie ma działać dziewięć korytarzy humanitarnych: do Zaporoża z obwodu donieckiego (z Mariupola transportem prywatnym), Berdiańska, Tokmaku, Enerhodaru oraz z obwodu ługańskiego – do Bachmutu z Siewierodoniecka, Lisiczańska, Popasnej i Rubiżnego. 10 kwietnia do Lwowa dotarł specjalny pociąg wiozący ok. 50 rannych mieszkańców obwodu donieckiego (ze Słowiańska i Bachmutu). Ukraińskie koleje zaplanowały rejsy jedenastu dodatkowych pociągów ewakuacyjnych. Pociągi mają kursować na następujących trasach: Pokrowsk–Tarnopol, Pokrowsk–Lwów, Pokrowsk–Czop, Pokrowsk–Czerniowce, Słowiańsk–Lwów, Nowozołotariewka–Łozowa, Charków–Iwano-Frankiwsk, Dniepr–Tarnopol, Dniepr–Lwów, Połtawa–Lwów, Kijów–Czerniowce. Drożność linii kolejowych – zwłaszcza z Donbasu i Charkowa – świadczy, że siły rosyjskie nie zdołały ich przerwać lub zablokować.
Grupa kapłanów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) wystąpiła do Soboru Biskupów Starożytnych Kościołów Wschodnich (najwyższa instancja sądowa światowego prawosławia) z pozwem przeciwko patriarsze Cyrylowi, zwierzchnikowi Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Oskarżają go o szerzenie doktryny „rosyjskiego miru”, sprzecznej z nauczaniem prawosławnym oraz o akceptację dla wojny z Ukrainą i wspieranie wojsk rosyjskich. Postawa Cyryla wywołała oburzenie wśród duchowieństwa i wiernych Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie. Pozew podpisało 190 przedstawicieli UKP PM, w tym część arcybiskupów, zaś 15 diecezji (na 53) formalnie zerwało łączność eucharystyczną z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, kolejne wprowadzają to w sposób nieformalny.
Większość ukraińskich informatyków, którzy zdecydowali się na opuszczenie miejsc zamieszkania z powodu działań bojowych, przeniosła się na zachodnią Ukrainę, inna część – za granicę. Spośród 7 tys. badanych specjalistów IT swoje miasta opuściło 60%, najczęściej wyjeżdżali z Charkowa (87% wszystkich informatyków miasta), Czernihowa (89%) i Kijowa (80%). Najwięcej przeniosło się do obwodu lwowskiego (11% wszystkich respondentów, 23% z tych, którzy pozostali na terytorium Ukrainy), na Zakarpacie (9%) i do Iwano-Frankiwska (6%). Za granicę wyjechało 14% badanych – większość do Polski (35% spośród tych, którzy wyjechali za granicę) i Niemiec (10%).
Bank Światowy prognozuje spadek PKB Ukrainy w 2022 r. w wysokości 45% (zaznaczono, że dokładne wskaźniki będą zależeć od czasu trwania i intensywności działań wojennych). W kolejnych latach BŚ spodziewa się powolnego ożywienia: w 2023 r. PKB Ukrainy wzrośnie o 2,1%, w 2024 r. o 5,8%. Inflacja w 2022 r. ma wynieść 15%, rok później 19%, w 2024 r. 8,4%. Gwałtownie wzrośnie też liczba mieszkańców żyjących poniżej granicy ubóstwa – z 1,8% do 19,8%. PKB Rosji za 2022 r. może spaść o 11,2%, Białorusi – o 6,5%.
Według danych Straży Granicznej RP 10 kwietnia z Ukrainy do Polski wjechało 28,5 tys. osób (spadek o 2,1% względem dnia poprzedniego), a łącznie od początku inwazji – 2,65 mln.
Autorzy: Piotr Żochowski, Andrzej Wilk.
Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu