Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bez niespodzianki w Kanadzie – Ottawa stawia na F-35A Lightning II

Kanada zdecydowała się na wybór samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II. Fot. USAF

28 marca rząd Kanady poinformował, że w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu 88 wielozadaniowych samolotów bojowych nowego pokolenia wybrano ofertę korporacji Lockheed Martin oraz rządu Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że Kanada dołączy do grona użytkowników F-35 Lightning II.


Zgodnie z upublicznioną informacją, rząd kanadyjski zdecydował się na wybór oferty amerykańskiej i rozpoczyna negocjacje związane z przygotowaniem do podpisania umowy. W finałowej rozgrywce F-35A Lightning II walczył z ofertą szwedzkiego koncernu Saab, który oferował JAS-39E/F Gripen. Wcześniej z rywalizacji odpadły bądź zostały wycofane inne konstrukcje produkcji zachodniej: Boeing F/A-18E/F Super Hornet, Dassault Rafale oraz Eurofighter. Zgodnie z deklaracjami, Ottawa zakupi 88 samolotów nowego pokolenia, które zastąpią obecnie eksploatowane Boeing C/F-18A/B Hornet.

Decyzja rządu kanadyjskiego jest drugą w powyższej kwestii. Po raz pierwszy, bezprzetargowo, wybór F-35A Lightning II nastąpił w 2010 roku – wówczas zakładano zakup 65 maszyn. Ich dostawy miały rozpocząć się w 2016 roku i pozwolić na bezpieczne przejście na nowy typ samolotu. Ostatecznie powyższa decyzja została wstrzymana, a potem anulowana w wyniku wyborów federalnych, które miały miejsce w 2011 roku. W atmosferze skandalu, deklaracja zakupu została wstrzymana i nowe władze ogłosiły uruchomienie transparentnego postępowania przetargowego, do którego zaproszono wszystkich producentów zachodnich. Aby utrzymać potencjał lotnictwa planowano dodatkowo interwencyjny zakup niewielkiej partii fabrycznie nowych Boeing F/A-18E/F Super Hornet – ostatecznie ten plan także został anulowany ze względu na spór handlowy w segmencie lotnictwa cywilnego.

Kanada jest jednym z kilku państw, które są partnerami przemysłowymi programu F-35 Lightning II, III poziomu. Jednocześnie przez wiele lat była jedynym, która formalnie nie dokonała zakupu samolotów tego typu – według wstępnych wyliczeń, rząd tego kraju zainwestował około 150 mln USD.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc