Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

JW GROM bez nowych granatników przeciwpancernych

8 listopada Jednostka Wojskowa GROM poinformowała o unieważnieniu postępowania przetargowego dotyczącego zakupu na potrzeby powyższej jednostki partii nowych granatników tej klasy. Fot. US Army

8 listopada Jednostka Wojskowa GROM poinformowała o unieważnieniu postępowania przetargowego dotyczącego zakupu na potrzeby powyższej jednostki partii nowych granatników tej klasy.

Powyższe postępowanie uruchomiono w lipcu bieżącego roku. Zgodnie z tradycją, która obowiązuje w Wojskach Specjalnych, zamawiający nie poinformował o firmach, które zgłosiły się do przetargu. Wiadomo, że oferty ostateczne przyjmowano do 18 października bieżącego roku. Spośród nich, 8 listopada, odrzucono ofertę UMO Sp. z o.o. - powodem tego kroku był fakt, że oferowana broń nie spełniała wymagań użytkowników (minimalną wartość penetracji pancerza określono na 350 mm, a zaoferowane rozwiązanie, według karty informacyjnej, wskazywało penetrację na poziomie 220 mm). Spośród pozostałych podmiotów najlepiej oceniona została firma STV Polska Sp. z o.o. - w tym przypadku nie możliwe było jednak podpisanie umowy, gdyż wykonawca zobowiązał się do wykonania zamówienia w terminie sześciu miesięcy od dnia podpisania umowy. To z kolei powodowałoby, że jego realizacja przypadłaby na rok 2022. Zamawiający zwrócił się do organu nadrzędnego w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadania w 2022 roku, jednak uzyskał odpowiedź negatywną - braku możliwości ujęcia przedmiotowego zamówienia w wydatkach niewygasających z upływem 2021 roku. To z kolei spowodowało, że zamawiający unieważnił całe postępowanie.

Zakup nowych granatników przeciwpancernych przez JW GROM ma już długą historię. 20 października ubiegłego roku Jednostka Wojskowa GROM poinformowała o unieważnieniu postępowania przetargowego w sprawie zakupu na potrzeby jednostki jednorazowych wyrzutni pocisków przeciwpancernych. Zgodnie z informacjami, które upubliczniono przy okazji otwarcia ofert, jedynym podmiotem, który zmieścił się w zakładanym budżecie było konsorcjum Metalexport-S wraz z bułgarskim Wazowski Maszinostroitełni zawodi EAD, które najprawdopodobniej zaoferowało rodzinę Bullspike (wartość oferty 3,2 mln PLN brutto przy budżecie zakładanym na 3,5 mln PLN brutto). Druga oferta, firmy Works 11 Sp. z o.o. opiewała na kwotę 4,3 mln PLN brutto. Wydawało się więc, że polsko-bułgarskie konsorcjum dostarczy broń do JW GROM. Okazuje się jednak, że postępowanie zostało unieważnione 15 października. Formalnym powodem jest odrzucenie oferty polsko-bułgarskiej ze względu, że wadium zostało zaksięgowane na rachunku zamawiającego 57 minut po upływie zakładanego czasu... Co ciekawe, także oferta Works 11 Sp. z o.o. została odrzucona ze względów formalnych – wadium obejmowało niepełny czas związania ofertą (o 6 dni krócej).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc