Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Żołnierze 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej testowali nowy system symulacji laserowej

Zdjęcia: A. Wolska

1. Pomorska Brygada Logistyczna jako pierwsza jednostka w Polsce testowała w realnym działaniu System Symulacji Laserowej GAMER, który wchodzi na użytek do Sił Zbrojnych.

Na podstawie kontraktu podpisanego 7 września 2021 r. podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach pomiędzy Agencją Uzbrojenia a szwedzką firmą system zostanie dostarczany do ośrodków szkolenia poligonowego od marca 2023 r. do marca 2024 r.

System szkoleniowy typu GAMER zaliczany jest do kategorii symulacji rzeczywistej. Kompleksowy System Symulacji Pola Walki  (KSSPW) przewidziany jest do instalacji na terenie Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku, zaś w Żaganiu, Orzyszu, Wędrzynie i Nowej Dębie żołnierze wykorzystywać będą Laserowe Symulatory Strzelań (LSS).

Zakupione systemy wspomagają prowadzenie ćwiczeń polskich jednostek wojskowych w rzeczywistych warunkach. Umożliwiają symulację rażenia celów oraz pozwalają na ocenę trafienia i działań taktycznych zarówno pododdziałów, jak i pojedynczego żołnierza.

Laserowe systemy szkolenia poligonowego pozwalają na doskonalenie podejmowanych działań taktycznych oraz w znacznym stopniu wpłyną na zarządzanie przydzielonymi środkami pola walki i kierowania ogniem. Oprogramowanie zawiera także narzędzia szczególnie przydatne dla ćwiczących dowództw, sztabów i zespołów. Pozyskane rozwiązanie obejmuje najnowszy system łączności oraz kontroli przebiegu i oceny ćwiczenia, które wspomogą wypracowanie decyzji oraz ocenę przeprowadzonego ćwiczenia.

Wyposażenie Kompleksowego Systemu Symulacji Pola Walki, które znajdzie swoje zastosowanie w Centrum Szkolenia Bojowego jest już testowane w Drawsku, gdzie 1 Pomorska Brygada Logistyczna od 21 do 25 listopada br. realizowała ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem OPAL-22. Jako prekursor wykorzystywała w swym ćwiczeniu nowe rozwiązania jakie oferuje system, zakupione przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. OPAL-22 to sprawdzian dla pomorskich logistyków, na który przygotowywali się cały rok. To było Ich najważniejsze w hierarchii ważności ćwiczeń, zaplanowanych na 2022 rok.

W ćwiczeniu brali udział żołnierze zawodowi dowództwa 1.BLog oraz wybranych batalionów bezpośrednio podległych brygadzie (1. Batalion Dowodzenia i Zabezpieczenia, 1. Batalion Logistyczny, 1. Batalion Składowania, 11. Batalion Ewakuacji Sprzętu), a także kilkuset żołnierzy rezerwy i 98 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.

Podczas ćwiczenia sprawdzana była gotowość biorących udział batalionów bezpośrednio podległych brygadzie do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. To także możliwość zgrania żołnierzy zawodowych wzmocnionych żołnierzami Dobrowolnej ZSW i żołnierzy rezerwy jako jeden, dobrze prosperujący pododdział w warunkach zbliżonych do współczesnego pola walki.

Co warto podkreślić ćwiczenie należało do serii cyklicznych, planowych szkoleń defensywnych i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie.

W trakcie ćwiczenia logistyków instruktorzy szwedzkiej firmy omówili techniki symulacji komputerowej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz udzielili żołnierzom Pomorskiej Jedynki instruktażu w zakresie montażu poszczególnych odbiorników i nadajników laserowych, które należało umieścić na żołnierzach oraz wybranym sprzęcie wojskowym, takim jak wozy bojowe oraz pojazdy wykorzystywane przez logistyków do zabezpieczenia wojsk operacyjnych.

Oficerowie dowództwa 1BLog wraz z dowódcą pomorskich logistyków na czele, płk. Witoldem Bartoszkiem nie tylko bacznie obserwowali przebieg ćwiczenia w terenie, ale również zostali zapoznani z urządzeniami i oprogramowaniem umożliwiającym wzajemną komunikację, współdziałanie oraz archiwizację i zobrazowanie ćwiczenia.

Zakupione systemy rozpoczynają nowy etap w metodyce ćwiczeń Sił Zbrojnych.

Źródło: 1. Pomorska Brygada Logistyczna.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc