Dowództwo ds. systemów powietrznych marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych (NAVAIR) zakończyło testy kierowanych pocisków rakietowych „powietrze-powietrze” średniego zasięgu typu AIM-120D AMRAAM w najnowszej konfiguracji oznaczonej jako AIM-120D-3 (F3R/SIP-3F).
Prowadzony przez Pentagon program zwiększenia możliwości pocisków AIM-120D obejmuje modernizację ich podzespołów elektronicznych do standardu F3R oraz modernizację ich oprogramowania do standardu SIP-3F. W ramach pakietu wyposażenia F3R w pociskach instalowane są m.in. nowe sekcje naprowadzania oraz nowe płytki obwodów drukowanych (PCB). Program SIP (System Improvement Program) podzielony był na trzy etapy. Pierwsza wersja oprogramowania (SIP-1) przeszła pomyślnie wstępną ocenę gotowości operacyjnej we wrześniu 2015 r. Dwa próbne odpalenia uzbrojonego pocisku z pakietem SIP-1 zrealizowano w lutym 2016 r. Testy operacyjne oprogramowania w wersji SIP-2 zakończono w styczniu 2020 r.
Próby pocisków z zainstalowanym pakietem SIP-3F rozpoczęły się w lutym 2021 r. Prowadzone były wspólnie z producentem pocisków, firmą Raytheon, nad morskim poligonem Gulf Range Complex, który podlega bazie sił powietrznych Eglin AFB na Florydzie. W testach brały udział myśliwce: F-15C, F-16C oraz F/A-18F. Przenosiły one nieuzbrojone pociski w konfiguracji służącej do badań telemetrycznych. Wykonywano symulowane odpalania przeciwko celom powietrznym. Dwukrotnie wykonano też odpalenia nieuzbrojonych pocisków z myśliwca F/A-18F w ramach testów separacyjnych.
Dzięki nowym systemom elektronicznym o znacznie większej mocy obliczeniowej, wzrosła efektywność bojowa pocisków AMRAAM w wersji AIM-120D-3. Przekłada się to na ich lepsze możliwości w zakresie wykrywania i śledzenia celów na dużych odległościach oraz zwiększoną odporność na implementowane przez przeciwnika aktywne systemy zakłócania elektronicznego.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu