Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. i Lockheed Martin otwierają nową linię produkcyjną

Fot. WZL1

Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) wraz z Lockheed Martin świętowały 6 czerwca 2024 r. otwarcie linii produkcyjnej kontenerów startowych pocisków Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE). Powstanie linii jest efektem wieloletniej realizacji zobowiązań offsetowych I fazy Programu WISŁA. WZL1 uczestniczą w Programie jako członek konsorcjum WISŁA, w skład którego wchodzą spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

WZL1 uruchomiły nowy obiekt i linię produkcyjną, co umożliwiło wytwarzanie kontenerów startowych pocisków PAC-3 MSE. Kontener startowy jest główną obudową konstrukcyjną kanistra dla rakiety przechwytującej PAC-3 MSE. Wyrzutnia i kanister pozwalają na bezpieczny transport i ochronę rakiety przechwytującej do momentu rozpoczęcia jej misji. Nowa linia wyposażona jest w najnowocześniejszą technologię i sprzęt umożliwiający produkcję kontenerów startowych. Zakłady uzyskały certyfikaty Rządu USA oraz Lockheed Martin uprawniające do rozpoczęcia produkcji.

- Gratulujemy WZL1 sukcesu i dołączenia do wąskiego grona certyfikowanych poddostawców komponentów systemu PATRIOT w ramach Grupy PGZ - powiedział Krzysztof Trofiniak, Prezes Zarządu PGZ S.A. - Oczekujemy długoterminowego partnerstwa biznesowego z Lockheed Martin, wspierającego bezpieczeństwo narodowe Polski i eksport kontenerów startowych do innych użytkowników PAC-3 MSE na całym świecie.

Fot. WZL1

Uczestnictwo w Programie WISŁA jest jednym z przykładów wsparcia Sił Zbrojnych RP przez WZL1. Działania te wpływają również na rozszerzenie możliwości technicznych i logistycznych w zakresie usług serwisowych oraz produkcyjnych realizowanych przez WZL1 dla nowo pozyskiwanego sprzętu, wzmacniając jednocześnie bezpieczeństwo Polski.

- Lockheed Martin zainwestował w stworzenie tej zdolności we współpracy z WZL1, ponieważ widzimy wartość długoterminowej współpracy z polskim przemysłem obronnym, w tym z WZL1 - powiedział Robert Orzyłowski, dyrektor na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią (CEE) w Lockheed Martin. - Nowa zatwierdzona linia produkcyjna WZL1 pozwala im dołączyć do globalnego łańcucha dostaw PAC-3 MSE, aby wspierać naszych klientów na całym świecie.

W czerwcu 2023 roku Lockheed Martin udzielił WZL1 dwóch zamówień na kontenery startowe pocisków PAC-3 MSE. Spółka ma zakończyć produkcję pierwszych egzemplarzy do września 2024 roku.

- WZL1 są zaangażowane w serwisowanie i produkcję komponentów do nowo pozyskiwanych systemów uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP - powiedział Marcin Nocuń, Prezes Zarządu WZL1. - Zakłady od lat konsekwentnie inwestują w rozwój technologii, kadry, infrastruktury oraz nowoczesne systemy zarządzania. Dzięki tak rozbudowanemu zapleczu WZL1 nie tylko efektywnie uczestniczą w różnych programach offsetowych, ale także stają się doskonałym partnerem biznesowym dla koncernów zagranicznych. Cieszymy się, że możemy umacniać i rozszerzać współpracę z Lockheed Martin, a także wspólnie realizować cele Programu WISŁA. Jednocześnie Zakłady są gotowe do rozszerzenia współpracy przy innych projektach inicjowanych w Polsce. - podsumowuje Marcin Nocuń, Prezes Zarządu WZL1.

PAC-3 MSE jest kluczowym składnikiem polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. System wykorzystuje unikalną technologię „hit-to-kill”, która wykrywa, śledzi i przechwytuje zagrożenia, w tym taktyczne pociski balistyczne, pociski manewrujące, zaawansowane zagrożenia i statki powietrzne, wykorzystując bezpośrednie spotkanie pocisku z celem (body-to-body contact).

* * *

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1), z siedzibą w Łodzi i oddziałem w Dęblinie, to jeden z liderów wśród spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przez blisko 80 lat przedsiębiorstwo ściśle związane jest z branżą lotniczą, a od przeszło 60 lat specjalizuje się w obsługach, serwisowaniu i naprawach głównych śmigłowców. Swoje usługi świadczy zarówno dla Lotnictwa Sił Zbrojnych RP, jak i dla zagranicznych partnerów biznesowych. Podstawową i kluczową działalnością WZL1 są naprawy główne, remonty, obsługi i modernizacje śmigłowców, silników lotniczych, wsparcie eksploatacji systemu AJT oraz obsługi samolotów szkolnych, wojskowych i cywilnych. WZL1 zostały również wskazane jako Centrum Wsparcia Eksploatacji (Centrum Serwisowe) Śmigłowców AW101 Merlin dla Sił Zbrojnych RP.

Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek najważniejszych dla polskiego przemysłu obronnego: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawczo-rozwojowe. Zatrudnia ponad 20 tysięcy pracowników. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze.

Lockheed Martin to globalna firma zajmująca się technologiami obronnymi, która napędza innowacje i rozwija odkrycia naukowe. Nasze rozwiązania dla wszystkich dziedzin i wizja 21st Century Security® przyspieszają dostarczanie transformacyjnych technologii, aby zapewnić, że ci, którym służymy, zawsze wyprzedzają gotowość.
Więcej informacji na stronie Lockheedmartin.com.

Źródło: informacja prasowa WZL1

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc