Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wojskowe Targi Służby i Pracy po raz pierwszy

Niewątpliwą atrakcją Wojskowych Targów Służby i Pracy była wystawa sprzętu polskiej armii. Fot. Andrzej Nitka

W dniach 17-18 marca w Olsztynie oraz 15 innych miastach Polski odbyły się I Wojskowe Targi Służby i Pracy zorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Były one jednym z odbywających się w ostatnim czasie przedsięwzięć mających na celu zwiększenie liczebności armii, odtworzenie systemu rezerw oraz budowę efektywnego systemu szkolenia żołnierzy zawodowych.

Koreańskie nabytki - czołg K2 i armatohaubica K9. Fot. Andrzej Nitka

Największy rozmach miała ta cześć targów, która odbyła się w kompleksie koszarowym należącym do 22. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Olsztynie. To tam 17 marca odbyła się uroczysta przysięga wojskowa ponad 500 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, w której uczestniczył wiceprezes Rady Ministrów minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Dzięki tym targom mieszkańcy Olsztyna i innych miast mieli możliwość sprawdzenia możliwości rozwoju zawodowego w Siłach Zbrojnych RP, chętni do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy służby zawodowej mieli możliwość osobiście porozmawiać z rekruterami, studentami uczelni wojskowych i żołnierzami wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Mogli się dowiedzieć jak zostać żołnierzem, jakie są warunki służby, wynagrodzenia, profity i możliwości rozwoju. Natomiast zainteresowani pracą na stanowiskach cywilnych w jednostkach i instytucjach wojskowych podległych ministerstwu obrony narodowej mogli poznać ich ofertę.

Czołg podstawowy Leopard 2PL. Fot. Andrzej Nitka

Aktywny udział w targach mieli żołnierze służący w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym - medaliści igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata, a więc osoby znane z pierwszych stron gazet. Informowali oni uczestników jak utrzymywać dobrą formę fizyczną, ale również jak poradzić sobie z wyzwaniami jaki niesie wojskowy egzamin z wychowania fizycznego.

Targom towarzyszyły pokazy wyszkolenia żołnierzy w tym sztuk walki, pierwszej pomocy i medycyny pola walki, musztry i występy orkiestry wojskowej, jak też występy wokalne raperów w wojskowych mundurach. Czynna była bezpłatna strzelnica i baza paintball. Chętni mogli spróbować swoich sił na trenażerze skoków spadochronowych. Na stoisku medycznym można było wykonać podstawowe badania diagnostyczne. Nie zabrakło oczywiście wojskowej grochówki i pieczonego na miejscu żołnierskim chleba.

Produkowana w Polsce 155 mm armatohaubica Krab. Fot. Andrzej Nitka

Podczas targów swój profesjonalizm prezentowali żołnierze Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Wojskowej Służby Zdrowia, Żandarmerii Wojskowej i Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Natomiast możliwości studiowania na uczelniach wojskowych zaprezentowali podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Akademii Sztuki Wojennej.

Wydarzeniem towarzyszącym była zorganizowana w Olsztynie przez Akademię Sztuki Wojennej debata z udziałem ekspertów i dowódców Wojska Polskiego pod hasłem „Strategicznie o rekrutacji w Wojsku Polskim”. Dyskusja ta dotyczyła różnych aspektów ​ promowania nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny oraz doświadczeń i wyzwań związanych ze wzrostem liczebności polskiej armii oraz sytuacją na wschodniej flance NATO.

Należący do Wojsk Specjalnych śmigłowiec S-70i Black Hawk. Fot. Andrzej Nitka

Ponadto odwiedzający targi w Olsztynie mogli zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt polskiej armii w tym samobieżne armatohaubice Krab i K9, czołgi podstawowe Leopard 2PL i K2, moździerze samobieżne Rak, wyrzutnie pocisków rakietowych NSM i WR-40 Langusta, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad, kołowe transportery opancerzony Rosomak w różnych wersjach, samochody opancerzone Cougar i Żmija, pojazdy ewakuacyjne Hardun, a także wielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk należący do Wojsk Specjalnych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc