28 marca w Warszawie odbyła się uroczystość podpisania międzyrządowej umowy związanej z zakupem przez Polskę dwóch baterii systemu obrony powietrznej Wisła, którą poprzez procedurę FMS dostarczy Raytheon i Lockheed Martin.
Umowa ma wartość około 4,75 mld dolarów i obejmie dostawy dwóch baterii systemu Patriot w konfiguracji PAC-3+ wraz z systemem IBCS. Na jej mocy do Wojska Polskiego trafią cztery stacje radiolokacyjne AN/MPQ-65, stanowiska kierowania walką ECS, 16 wyrzutnie M903, 208 pocisków PAC-3MCS, 6 stanowisk kierowania i dowodzenia (EOC) i 12 radiolinii IBCS. Część wyposażenia baterii dostarczy przemysł krajowy – ciężarówki rodziny Jelcz, Mobilne Węzły Łączności, kabiny kierowania i dowodzenia. Dostawa jest przewidziana do końca 2022 roku. Od 2020 roku ma ruszyć szkolenie wybranego personelu w Stanach Zjednoczonych.
Polska jest jednym z trzech, nowych, klientów na system Patriot w Europie. Pod koniec zeszłego roku siedem zestawów ogniowych zamówiła Rumunia, a wkrótce dwie baterie (cztery zestawy ogniowe) mogą trafić także do Szwecji. Co ważne, Polska będzie pierwszym eksportowym klientem na system IBCS.
W ramach offsetu do krajowych przedsiębiorstw trafią technologie i usługi, które wyceniono na około 950 mln złotych – beneficjentami będą PGZ S.A., WZU w Grudziądzu, WZE w Zielonce, WZŁ w Zegrzu, PIT-Radwar, Huta Stalowa Wola S.A., WZL nr 1 S.A., WZL nr 2 S.A., MESKO oraz CTM S.A.
W wyniku negocjacji międzyrządowych PGZ uzyska technologie i know-how pozwalające na uzyskanie ponad 90% udziału w produkcji wyrzutni i jej komponentów. Wszystkie dostarczone Polsce baterie będą wyposażone w wyrzutnie, których znaczna część powstanie w krajowym przemyśle obronnym. Docelowo, Grupa dostarczy także radary wczesnego wykrywania P18PL posiadające zdolność wykrywania celów o obniżonej wykrywalności, tzw. stealth, oraz PCL-PET, czyli systemy radiolokacji pasywnej.
(ŁP) | Foto: PGZ S.A. |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu