W poniedziałek 7 listopada, szef MON przebywał z wizytą w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Wicepremier poinformował o rozpoczęciu nowych inwestycji wynikających z umowy o wzmocnionej współpracy obronnej z USA (EDCA). W ramach inwestycji powstaną m.in. obiekty mobilnego systemu bazy lotniczej oraz magazynu paliw. Inwestycja umożliwi prowadzenie i zabezpieczenie operacji lotniczych polskich oraz sojuszniczych sił powietrznych.
To spotkanie, którego rezultatem jest zainicjowanie kolejnej inwestycji, tu w bazie w Powidzu, tym razem przeznaczonej dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Stacjonuje tu brygada lotnictwa bojowego USA wyposażona w śmigłowce Apache. Dla tych śmigłowców w ciągu następnych lat przygotujemy bazę w postaci z jednej strony hangarów i magazynów, z drugiej, w postaci bazy paliwowej, tak, żeby mogły stąd operować wspierając siły polskie i sojusznicze - poinformował Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej podczas wizyty w Powidzu.
Strona amerykańska realizuje na terytorium Polski szereg przedsięwzięć w ramach rozbudowy potencjału Sojuszniczych Sił Wzmocnienia.
Zasadnicze zamierzenia infrastrukturalne i logistyczne obejmują m.in. budowę w Powidzu magazynów mobilnego systemu bazy lotniczej (ang: Deployable Airbase Systems - DABS) oraz składy paliwa (ang: Bulk Fuel Storage - BFS). Inwestycje te wynikają z umowy podpisanej w 2020 roku o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki (ang: Enhanced Defense Cooperation Agreement - EDCA).
Umowa EDCA stwarza warunki dla trwałej, długookresowej obecności Sił Zbrojnych USA w Polsce, a tym samym wzmacnia bezpieczeństwo i potencjał obronny Polski. Przewiduje realizację 114 projektów infrastrukturalnych w 11 uzgodnionych przez obie strony lokalizacjach. Inwestycje służyć będą rozbudowie narodowego potencjału obronnego i dotyczą stworzenia obiektów, które będą współużytkowane przez Siły Zbrojne RP.
Szef MON podczas wizyty w Powidzu zaznaczył, że kontynuowane są rozmowy ze stroną amerykańską w sprawie zamówienia dla Wojska Polskiego śmigłowców uderzeniowych.
Tydzień temu rozmawiałem telefonicznie z moim odpowiednikiem – Sekretarzem Obrony USA Lloydem Austinem. Rozmawialiśmy na temat wzmocnienia relacji wojskowych polsko-amerykańskich. W ramach tego wzmocnienia już w przyszłym roku do Polski trafią czołgi Abrams. Teraz rozmawiamy o tym, żeby w Wojsku Polskim znalazły się śmigłowce uderzeniowe Apache. Polska wystosowała zapytanie ofertowe odnośnie 96 śmigłowców uderzeniowych. Rozmawiamy także na temat zdolności pomostowej. Mam nadzieję, że tak jak w przypadku czołgów Abrams, również w przypadku śmigłowców uderzeniowych osiągniemy wspólny sukces – powiedział szef MON.
Minister Błaszczak podczas wizyty w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego spotkał się z polskimi i amerykańskimi pilotami oraz kadrą dowódczą jednostki.
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
nie w 3 Skrzydle Lotnictwa Transportowego a w 33Bazie Lotnictwa Transportowego
Takie lotnisko jest w Debrznie i stoi puste niszczeje