Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

USS Billings w służbie

3 sierpnia w Key West na Florydzie odbyła się uroczystość wprowadzenia do służby w US Navy wielozadaniowego okrętu wojennego USS Billings. Jest to ósmy przedstawiciel typu Freedom, jednego z dwóch typów klasy LCS budowanych dla Amerykanów.

Okręt został zamówiony w marcu 2013 roku, natomiast budowa rozpoczęła się w październiku 2014 roku. Uroczyste położenie stępki miało miejsce 2 listopada 2015 roku, a wodowanie 1 lipca 2017 roku. Podobnie jak wszystkie jednostki typu Freedom, został zbudowany w stoczni Marinette Marine w Marinette, która buduje je w kooperacji z koncernem Lockheed Martin. Pierwszym portem macierzystym będzie Mayport na Florydzie.

Obecnie w Marinette przy pięciu kolejnych okrętach tego typu, trzy następne zostały także zamówione. Dodatkowo zbudowane zostaną cztery eksportowe jednostki, które trafią do Arabii Saudyjskiej.

W bieżącym roku US Navy planuje skierować do działań ekspedycyjnych jeden okręt typu Freedom, USS Detroit jednak bez upublicznienia obszaru. Plany na przyszły rok mówią o wysłaniu USS Little Rock. Wśród potencjalnych rejonów działalności wymienia się wody Ameryki Środkowej i Południowej, Europę oraz Bliski Wschód.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc