29 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Raytheon w sprawie produkcji pocisków przeciwlotniczych RIM-162 ESSM Block 2. Broń będzie przeznaczona dla US Navy oraz odbiorców zagranicznych.
Wrześniowa umowa ma wartość 358 mln USD, jednak w momencie uruchomienia opcji, kwota może wzrosnąć do 1,3 mld USD. Obok US Navy uzbrojenie ma trafić do klientów eksportowych – Kanady, Australii, Grecji, Niemiec, Norwegii, Turcji, Portugalii, Belgii, Holandii, Danii. Całość prac ma być koordynowana przez Raytheona, a poszczególne elementy będą realizowane w innych państwach będących członkami konsorcjum ESSM. Bazowe zamówienie ma zostać zrealizowane do marca 2025 roku, a w przypadku wykorzystania wszystkich opcji do marca 2027 roku. W momencie podpisania umowy uruchomiono pełne finansowanie zamówienia w kwocie 358 mln USD (56% kwoty pochodzi od klientów eksportowych).
Co ciekawe, to nie jedyne zlecenie dotyczące realizacji prac związanych z produkcją pocisków RIM-162 ESSM Block 2. 30 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał z korporacją Raytheon umowę o wartości 36,7 mln USD w sprawie wprowadzenia programu w produkcję wielkoseryjną i wieloletnią. Prace mają zostać zrealizowane do września 2023 roku.
Pocisk RIM-162 ESSM Block 2 stanowi dalsze rozwinięcie rodziny uzbrojenia tego typu. Zmiany w stosunku do wersji Block 1 obejmują zastosowanie nowego układu naprowadzania (pracującego w paśmie X, pozwalającego na pełną autonomiczność po starcie), zwiększeniu manewrowości, a także rozbudowie systemu łączności, który ma umożliwiać wprowadzanie korekt już w trakcie lotu.
Pociski RIM-162 ESSM są przenoszone przez okręty różnych typów, które są wyposażone w wyrzutnie pionowe. W przypadku uniwersalnej Mk 41, każdy moduł startowy pozwala na zabranie czterech RIM-162. Broń przeszła chrzest bojowy 9 października 2016 roku, kiedy USS Mason (DDG 87) został zaatakowany przez dwa pociski przeciwokrętowe C-802 odpalone przez rebeliantów Huti w Jemenie. Do przechwycenia odpalono jeden RIM-162 i dwa SM-2. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych nie poinformował o skuteczności rakiet obu typów w powyższym incydencie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Głowice atomowe ,obronią.
Takie uzbrojenie dla naszej MW będzie super