Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzecia (tegoroczna) dostawa czołgów K2 Black Panther w Polsce

Fot. Łukasz Pacholski

20 marca Agencja Uzbrojenia poinformowała, że do Gdyni przybył kolejny transport czołgów K2 Black Panther zamówionych 26 sierpnia 2022 roku w ramach I fazy rozbudowy potencjału wojsk pancernych i zmechanizowanych.

Trzecia, w tym roku, dostawa obejmuje jedenaście wozów. Łącznie w bieżącym roku strona koreańska dostarczyła osiemnaście egzemplarzy K2GF Black Panther (trzy sztuki 11 marca, cztery 17 marca i jedenaście 19 marca). Dzięki temu liczba wozów w strukturach Wojska Polskiego wzrosła do 46 sztuk (10 w 2022, 18 w 2023). Docelowo, w bieżącym roku, zaplanowano zrealizowanie dostaw 56 czołgów. Pozostałych 96 ma trafić do Polski w 2025 roku. Wszystkie pozwolą na przezbrojenie pododdziałów należących do 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka. Dotychczas wozy trafiły do 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. W bieżącym roku zaplanowano także zapoczątkowanie procesu przezbrojenia 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

180 wozów K2GF zostało zamówionych 26 sierpnia 2022 roku na mocy umowy o wartości wartej 3,4 mld USD netto. Jednym z głównych argumentów za ich zakupem był rekordowo szybki termin dostawy pierwszych czołgów i całej partii, która pozwoli na zastąpienie wozów rodziny T-72. Docelowo Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zamówienie aż 1000 czołgów K2, przy czym mają one reprezentować standard K2PL. Stosowna umowa ramowa z Hyundai Rotem została podpisana 27 lipca 2022 roku. Około połowy wozów ma zostać wyprodukowanych na licencji w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu.

31 marca 2023 roku Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Hyundai Rotem Company zawarły umowę o utworzeniu konsorcjum, którego celem będzie wspólne oferowanie Siłom Zbrojnym RP czołgów K2PL i specjalistycznych pojazdów na ich bazie. Spółki PGZ, na czele z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A., zapewnią także wsparcie eksploatacji polskich czołgów K2GF/K2PL i pojazdów pochodnych w ich pełnym cyklu życia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc