Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwajcarskie Leopardy 2 dla Ukrainy?

Niektórzy szwajcarscy politycy szukają sposobu na legalne przekazanie czołgów Pz 87/Leopard 2A4 Siłom Zbrojnym Ukrainy. W grę wchodzić może dostawa nawet 96 wozów. Fot. Schweizer Armee

30 stycznia w szwajcarskich mediach ukazała się informacja o tym, że niektóre lokalne środowiska polityczne szukają sposobu na przekazanie broni, w tym czołgów Panzer 87 (Leopard 2A4), Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Konfederacja Szwajcarska dysponuje 96 zmagazynowanymi czołgami tego typu spośród 380 zakupionych (35 niemieckiej produkcji, pozostałe wyprodukowane na licencji). Dotychczas jednak władze w Bernie, powołując się na tradycyjną neutralność górskiego państwa, wstrzymywały się konsekwentnie przed jakąkolwiek formą wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy, z czego najgłośniejszą sprawą byłą kwestia braku zgody na dostawę 35×228 mm amunicji do samobieżnych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Flakpanzer Gepard. Niektórzy szwajcarscy politycy szukają jednak sposobu na zmianę tej sytuacji. Maja Riniker, radna krajowa z ramienia partii FDP, zaproponowała możliwość obejścia problemu neutralności Szwajcarii. Metodą na osiągnięcie celu miałaby być sprzedaż czołgów grupie przemysłowej Rheinmetall AG bez nałożenia na wozy ograniczeń reeksportowych, z kolei niemiecka firma mogłaby przekazać czołgi Ukrainie ‒ samodzielnie lub za pośrednictwem rządu Republiki Federalnej Niemiec lub innego państwa zaangażowanego w sprawę. Pod koniec stycznia Riniker zgłosiła w Zgromadzeniu Związkowym podobną inicjatywę i chociaż poniosła porażkę, ma zamiar spróbować po raz kolejny za kilka tygodni. Jak sama twierdzi, jest pewna, że tym razem odniesie sukces.

Pewnym precedensem była wcześniejsza sprzedać 42 Pz 87 grupie Rheinmetall AG, która w czerwcu ubiegłego roku złożyła zapytanie do rządu federalnego Konfederacji Szwajcarskiej w sprawie ewentualnego eksportu wozów na Ukrainę. Według szwajcarskich mediów odpowiedź była pozytywna. Część z tych czołgów ma trafić do Czech w ramach mechanizmu Ringtausch, bowiem władze niemieckie do stycznia sprzeciwiały się przekazaniu Leopardów 2 Ukrainie. Niemal setka czołgów, jakich mogłaby pozbyć się Szwajcaria, stanowiłaby istotne wzmocnienie potencjału walczącej z rosyjską inwazją Ukrainy.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc