Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Strzelanie systemu S-500 Promietej [WIDEO]

Wyrzutnia systemu S-500 Promietej na poligonie Kapustin Jar. Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

20 lipca Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej opublikowało nagranie wideo z próbnego strzelania rakietowego systemu obrony powietrznej S-500 Promietej. Jest to pierwsze upubliczniony materiał audio-wizualny z badań systemu S-500.

Rosyjski resort obrony przy okazji podał, że próbne strzelanie przeprowadzono na poligonie Kapustin Jar (tzw. 4 GCMP – 4-j gosudarstwiennyj centralnyj mieżwidowoj poligon Rossijskoj Fiedieracyi) w obwodzie astrachańskim. Strzelano do celu powietrznego o charakterystykach imitujących szybki cel balistyczny. Środki obserwacji radioelektronicznej zarejestrowały trafienie celu. Nie podano więcej informacji, poza stwierdzeniem, że S-500 po zaliczeniu badań wejdzie do linii, a pierwszy zestaw systemu będzie rozlokowany koło Moskwy.

W dzisiejszym nagraniu pokazano wyrzutnię na nośniku terenowym БАЗ-6909.60. Przy czym pokazana wyrzutnia wyraźnie różni się wyposażeniem i konfiguracją od zbliżonej wyrzutni systemu 98R6Е Abakan pokazanej na wystawie Armija-2020. W tym także wyglądem pojemników transportowo-startowych pocisków rakietowych (na Abakanie założono pojemniki pocisków 9M82MDE). Jedynym podobieństwem jest podwozie i liczba przewożonych pocisków. Opublikowane dzisiaj nagranie zostało zmodyfikowane, wyretuszowano je, aby ukryć dokładny wygląd startującego pocisku. Można założyć, że pocisk może mieć formę wydłużonego stożka lub zbliżoną (bliską optymalnej z punktu widzenia aerodynamiki) i być może dwustopniowy napęd rakietowy. Zastosowano zimną metodę startu pocisku pirotechnicznie wyrzucanego z pojemnika transportowo-startowego. Pocisk startuje pionowo, co jest już w zasadzie standardem w przypadku nowoczesnych systemów OPL.

Według fragmentarycznych informacji rozwój systemu S-500 (podawany indeks 55R6М) zainicjowano w 2002 r. Głównym wykonawcą jest Koncern WKO Ałmaz-Antiej i podległe mu spółki i biura konstrukcyjne. Za rozwój pocisków rakietowych ma odpowiadać MKB Fakieł – znane indeksy pocisków to 77N6-N i 77N6-N1. Prawdopodobnie start jednej z nich teraz pokazano. Uwagę zwraca zauważalnie wyższa prędkość lotu pokazanego pocisku od pocisku 9M82MD systemu S-300W4.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc