Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Spotkanie ministrów obrony narodowej Republiki Korei i Rzeczypospolitej Polskiej

31 sierpnia w Warszawie odbyło się kolejne – piąte już na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy – spotkanie ministrów obrony narodowej Republiki Korei i Rzeczypospolitej Polskiej. Tematem spotkania były m.in. przygotowania do uruchomienia w Polsce licencyjnej produkcji południowokoreańskiego sprzętu wojskowego. Fot. MON

31 sierpnia z oficjalną wizytą w Warszawie przebywał minister obrony narodowej Republiki Korei Lee Jon-sup, podczas której spotkał się ze swym polskim odpowiednikiem Mariuszem Błaszczakiem.

Głównym tematem rozmów było dalsze zacieśnianie wzajemnej współpracy, która nabrał nowego wymiaru po podpisaniu serii umów na zakup południowokoreańskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego Już wkrótce miliardowe kontrakty na dostawę uzbrojenia z Republiki Korei (zbiam.pl), w tym m.in. 180 czołgów podstawowych K2, 212 armatohaubic samobieżnych K9A1 Thunder Umowy na pierwsze K2 oraz K9 zatwierdzone (zbiam.pl), 12 samolotów szkolno-bojowych FA-50GF i 36 lekkich samoloty bojowe FA-50  Polska kupiła samoloty KAI FA-50 Golden Eagle (zbiam.pl), 218 modułów  wieloprowadnicowych polowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmu wraz z pociskami Polska kupi polowy system rakietowy K239 Chunmu w Republice Korei (zbiam.pl) Umowa wykonawcza na dostawę systemów rakietowych K239 Chunmu (zbiam.pl), a także „ok.400” lekkich pojazdów terenowych w układzie 4×4 KLTV Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło z PGZ umowy na dostawę wozów bojowych i pojazdów wojskowych (zbiam.pl). O wadze obustronnych kontaktów może świadczyć fakt, że było to już piąte spotkanie ministrów obrony narodowej Polski i Republiki Korei od maja ubiegłego roku.

Fot. MON

W trakcie spotkania, w którym uczestniczył także minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, omówiona została także sytuacja bezpieczeństwa oraz kwestie modernizacji technicznej i dalszej współpracy zbrojeniowej. To właśnie te ostatnie kwestie wydają się być z obecnej perspektywy najistotniejsze, ponieważ zawarte z południowokoreańskimi firmami Hyundai Rotem, Hanwha Aerospace i Kia Motors, poza zakupami gotowego sprzętu, obejmują także jego polonizację i uruchomienie produkcji licencyjnej w Polsce Nowe zadania przed Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi (zbiam.pl) PGZ zacieśnia współpracę z partnerami z Korei Południowej (zbiam.pl). Minister Błaszczak potwierdził te plany mówiąc o przygotowywaniu drugiej współpracy polsko-południowokoreańskiej, dotyczącej produkcji sprzętu w Polsce.

- Jeszcze raz dziękuje za dotychczasową współpracę,  ale podkreślam, że jeszcze wiele przed nami. To jest współpraca, która jest korzystna dla obu stron – dla Polski i dla Korei.[…] Jestem o tym przekonany, że wspólnie osiągniemy sukces – podsumował minister Błaszczak.

Andrzej Kiński na podstawie komunikatu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc