Grupa przemysłowa Rheinmetall AG opublikowała 12 stycznia komunikat informujący o osiągnięciu kolejnego kamienia milowego w programie bojowego wozu piechoty Lynx ‒ rozpoczęciu na początku 2023 r. wstępnej produkcji niskoseryjnej (LRIP, low-rate initial production) pojazdów dla pierwszego ich odbiorcy – Węgier. Proces ten obejmuje także kompletację wież Lance 2.0, a także przygotowania do uruchomienia produkcji innych niż bwp wersji pojazdu.
Rheinmetall AG informuje, że rozpoczęcie seryjnej produkcji (FRP, full-rate production) dla Węgier ma się rozpocząć – zgodnie z harmonogramem – w lipcu tego roku. W toku jest rekrutacja wykwalifikowanego personelu i dostawy wyposażenia produkcyjnego.
Ministerstwo Obrony Węgier zawarło 9 września 2020 r. z Rheinmetall AG umowę na dostawę 218 pojazdów KF41 Lynx w siedmiu wersjach i wariantach, 18 wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel oraz 16 pojazdów logistycznych na bazie ciężarówek RMMV, o wartości ponad 2 mld EUR. W pierwszej fazie realizacji umowy Rheinmetall dostarczy Węgierskim Siłom Obronnym 46 pojazdów w wersjach bojowej i dowodzenia, a także dziewięć wozów zabezpieczenia technicznego BPz 3 Büffel. W drugiej fazie, w zakładach Rheinmetall Hungary Zrt. w Zalaegerszeg, powstaną kolejne 172 Lynxy i wozy zabezpieczenia technicznego, a także – na bazie dostarczonych podwozi – pojazdy logistyczne. Dostawy pierwszych pojazdów w ramach drugiej fazy programu mają się rozpocząć już w 2024 r.
Wspomniane zakłady Rheinmetall Hungary Zrt., joint-venture z lokalnymi podmiotami, są aktualnie budowane od podstaw na terenie strefy przemysłowej ZALAZone. W ich skład wejdą nowocześnie wyposażone linie montażowe, malarnia, a także zautomatyzowany magazyn będący elementem wewnętrznego systemu zarządzania i wsparcia produkcji. Poza tym na terenie zakładów zlokalizowane zostanie centrum testowe z hamownią silników, komorami bezodbiciową i do testów klimatycznych, podziemna strzelnica, a także tor do prób trakcyjnych. Partnerzy mają nadzieję, że zakład ten będzie działał nie tylko na rzecz programów realizowanych dla Węgierskich Sił Obronnych, ale także prowadził produkcję na rynki innych państw.
Obecnie trwają szkolenia węgierskich specjalistów, którzy zdobywają w Niemczech nowe doświadczenia podczas produkcji wozów LRIP.
Pierwszy Lynx (lokalnie oznaczony Hiúz) – egzemplarz przedseryjny, został uroczyście przekazany Węgierskim Siłom Obronnym w Budapeszcie 15 października 2022 r. (szerzej WIT 12/2022). Jest on wykorzystywany do prowadzenia różnorodnych prób, a także zainicjowania procesu szkolenia załóg w 5. Brygadzie Piechoty im. Istvána Bocskaia w garnizonie Hódmezővásárhely w południowo-wschodnich Węgrzech.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu