5 października w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan położono stępkę prototypowego niszczyciela typu KDX-III Batch II dla Marynarki Wojennej Republiki Korei.
Okręt ten otwiera czwartą już serię niszczycieli zaprojektowanych i zbudowanych w stoczniach południowokoreańskich w ramach długofalowego programu KDX (Korean Destroyer eXperimental). Po trzech jednostkach typu Kwanggaet'o Wielki (KDX-I), powstało sześć typu Chungmugong Yi Sun-sin. Trzecia seria to trzy jednostki typu Sejong Wielki (KDX-III), pierwsze niszczyciele Republiki Korei z systemem walki Lockheed Martin Aegis, optymalizowane do obrony powietrznej.
Okręt, którego stępkę położono 5 października, otwiera drugą podserię typu KDX-III. Decyzję o budowie drugich transz niszczycieli rakietowych KDX-III typu Sejong Wielki i okrętów podwodnych KSS-III typu Dosan Ahn Chang-ho, Defense Acquisition Program Administration (DAPA), czyli Administracja ds. Programów Obronnych, podjęła w maju 2019 roku. Wraz za nią, 11 października DAPA zawarła kontrakt wartości 676,6 mld KRW (ok. 565 mln USD) na budowę pierwszego z nowej serii niszczycieli KDX-III. Łącznie trzy takie niszczyciele powstaną dla Marynarki Wojennej Republiki Korei.
Nowe okręty mają się różnić od poprzedników m.in. zwiększoną długością o ok. 4 m, co pozwoli na modyfikację systemu walki w zakresie zwalczania okrętów podwodnych i celów balistycznych. Niszczyciele otrzymają system kierowania walką Lockheed Martin Aegis oraz pociski Raytheon RIM-161 Standard Missile SM-3 Block 2, zamówione przez DAPA w 2018 roku i przeznaczone do przechwytywania celów balistycznych. Pierwszy KDX-III drugiej serii powinien być zwodowany w połowie przyszłego roku, zaś w 2024 roku ma być przekazany południowokoreańskiej flocie.
Prototyp KDX-III Batch II ma być zwodowany w drugiej połowie przyszłego roku, a po dwóch latach testów, u schyłku 20224 roku, rozpocznie służbę. Będzie to wówczas największy niszczyciel południowokoreańskiej floty. Będzie miał wyporność standardową 8100 ton (podseria Batch I - 7600 ton).
Obecnie trwają przygotowania do produkcji niszczycieli kolejnej generacji, określanych jako KDDX. 29 maja ubiegłego roku DAPA rozpoczęła przetarg w celu wyłonienia firmy, która zaprojektuje i zbuduje te okręty. Zwycięzcą został HHI. Projekt wstępny ma być gotowy do 2023 roku, zaś techniczny rok później. KDDX ma się cechować jak największym wykorzystaniem krajowych podzespołów systemu walki, przede wszystkim elektronicznych, ale też uzbrojenia.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Ciekawy mnie, czy kwota 565 mln USD za pierwszą jednostkę to cena okrętu wraz z kompletnym wyposażeniem i pełną jednostką ognia czy też odnosi się tylko do wyposażonego okrętu, ale bez uzbrojenia?
Dla zainteresowanych: proszę sobie porównać koszt okrętu typu NAVANTIA F100, oferowanego MWRP w ramach programu MIECZNIK w stosunku do niszczycieli KDX-III. Fregata vs niszczyciel, oba z systemem AEGIS. Wnioski do wyciągnięcia samodzielnie.
Jestem pełen podziwu jak Koreańczycy z południa potrafią zadbać o własny rozwój gospodarczy i obronność. Nasi decydenci powinni obowiązkowo uczyć się od nich jak się buduje solidną nowoczesną gospodarkę z wizją na przyszłość i jak się powinno dbać o własny potencjał przemysłowo-naukowy a nie głównie ulegać dyktaturze unijnej likwidującej naszą konkurencyjność poprzez chore narzucanie opłat klimatycznych, limitów CO2, OZE i inne cholerstwo niszczące naszą energetykę i górnictwo węglowe będące podstawą suwerenności i taniej energii elektrycznej oraz cieplnej.
"...u schyłku 20224 roku..." - Oj coś długo a ja myślałem, że naszego Ślązaka to długo oddawali do służby