23 sierpnia korporacja Northrop Grumman poinformowała, że US Air Force wybrało projekt zespołu przemysłowego korporacji Raytheon Technologies i właśnie Northrop Grumman w konkursie na lotniczy hipersoniczny pocisk manewrujący Hypersonic Attack Cruise Missile, w skrócie nazywany HACM.
W rozesłanym oświadczeniu korporacja Nothrop Grumman pisze, że przedmiotem przyznanego kontraktu jest dostarczenie US Air Force (czyli zamawiającemu) gotowych operacyjnie (czyli seryjnych) lotniczych pocisków manewrujących Hypersonic Attack Cruise Missile (HACM). Korporacja Raytheon Technologies, a dokładnie jej oddział Raytheon Missiles & Defense, odpowiada za zaprojektowanie pocisku HACM i jego integrację jako główny dostawca i wykonawca zamówienia, natomiast korporacja Northrop Grumman – jej oddział Northrop Grumman Defense Systems – dostarczy napęd pocisku jako poddostawca. Chodzi o odrzutowy silnik strumieniowy z naddźwiękową komorą spalania (ang. scramjet). Ten skonstruowała i dostarczy spółka-córka Northrop Grumman Innovation Systems, czyli dawna spółka Orbital ATK, jeden z amerykańskich potentatów w zakresie napędów rakietowych.
W swoim oświadczeniu na ten temat, US Air Force podało, że wartość przyznanego kontraktu wynosi 985 348 124 USD, jest to tzw. kontrakt cost-plus-fixed fee, czyli pokrywający wszystkie wydatki niezbędne do wypełnienia umowy, a „plus” odnosi się do marży wykonawcy. W pokonanym polu w konkursie HACM zostały firmy Lockheed Martin i Boeing. US Air Force spodziewa się otrzymać pociski HACM w roku podatkowym 2027 r. Do tej pory zespół Raytheon Technologies przeprowadził dwa próbne odpalenia swojego prototypu HACM – pierwszy we wrześniu 2021 r., a drugi w lipcu br. Natomiast zespół kierowany przez Lockheed Martina odpalił swój prototypowy pocisk tylko raz, w marcu br. Najwyraźniej wyniki tych badań w locie zdecydowały o wyborze zwycięzcy konkursu. Niezależnie od programu HACM, Raytheon Technologies i Lockheed Martin konkurują ze sobą w programie Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC), którego oficjalny cel jest identyczny jak w przypadku HACM. HAWC to wspólny program US Air Force i DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency).
Northrop Grumman i Raytehon Technologies wspominają, że rozwój ich pocisku HACM przebiega w powiązaniu z programem Southern Cross Integrated Flight Research Experiment (SCIFiRE). Jest to międzyrządowy australijsko-amerykański program rozwoju hipersonicznego pocisku manewrującego o analogicznej konfiguracji co HACM – czyli z dwustopniowym napędem w postaci rakietowego przyspieszacza startowego na paliwo stałe i marszowego silnika strumieniowego scramjet. Australia nie ma wystarczającego potencjału naukowo-techniczno-przemysłowego do skonstruowania takiej broni, stąd szeroki udział w SCIFiRE kompleksu wojskowo-przemysłowego Stanów Zjednoczonych za zgodą Waszyngtonu. Oficjalnie w SCIFiRE ze strony Stanów Zjednoczonych uczestniczą firmy Boeing, Lockheed Martin i Raytheon Technologies. Przy czym konkurujące wzajemnie ze sobą – w czerwcu 2021 r. US Air Force w ramach programu SCIFiRE przyznało trzy osobne kontrakty na sporządzenie wstępnych projektów prototypu pocisku SCIFiRE z czasem realizacji 15 miesięcy.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu