Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Raytheon z kontraktem na wsparcie systemu Stinger

25 stycznia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Raytheon podpisali kontrakt w sprawie wsparcia technicznego systemu przeciwlotniczego Stinger, które obejmie także klientów eksportowych.

Umowa ma wartość 92 mln dolarów i obejmuje realizację usługi do końca 2022 roku, co jest ostateczną granicą dla ewentualnych opcji. W jej ramach Raytheon przeprowadzi proces wsparcia technicznego oraz inżynieryjnego krajowych zestawów Stinger, a także dla dwóch klientów eksportowych w ramach programu FMS. Mowa bowiem o Tajwanie oraz Polsce. Co ważne, konkretne kwoty i terminy realizacji będą podawane w późniejszym czasie, wraz z uruchomieniem opcji m.in. dla powyższych klientów eksportowych.

O ile Tajwan jest wieloletnim użytkownikiem systemu FIM-92 Stinger, które zakupiono dla pododdziałów obrony przeciwlotniczej (w wersji przenośnej dla żołnierzy oraz dla systemu Avenger) oraz dla śmigłowców szturmowych AH-64E Guardian w liczbie ponad 2000, tak informacja o Polsce zaskakuje. Jak wiadomo przemysł krajowy dysponuje kompetencjami, których wynikiem są pociski Grom i Piorun. Najprawdopodobniej opcja dla Polski może dotyczyć pocisków Stinger, które mogłyby trafić do kraju wraz z zakupem śmigłowców szturmowych.

(ŁP) Foto: US Army
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc