17 marca Ministerstwo Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej poinformowało, że 8 marca zatwierdzono dokumenty otwierające drogę do ogłoszenia pełnej gotowości operacyjnej przez wielozadaniowe samoloty bojowe Dassault Rafale F3-R.
Obecnie połowa floty samolotów Rafale eksploatowanych przez francuskie siły zbrojne dysponuje możliwościami operacyjnymi wersji F3-R. Wśród nich znajdują się maszyny stacjonujące na pokładzie lotniskowca Charles de Gaulle oraz w Jordanii, skąd wspierają działalności społeczności międzynarodowej walczącej z islamskimi fundamentalistami.
W ramach standardu F3-R samoloty zostały zintegrowane z kierowanymi pociskami rakietowymi dalekiego zasięgu MBDA Meteor oraz optoelektronicznymi zasobnikami obserwacyjno-celowniczymi Thales Talios. Dodatkowo część maszyn zintegrowano z pociskami nuklearnymi ASMP-A. Co ważne układ sterowania został zmodyfikowany poprzez instalację systemu AGCAS (Automatic Ground Collision Avoidance System), który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w locie – w momencie utraty świadomości przez załogę, automatycznie przejmie sterowanie w celu uniemożliwienia uderzenia w ziemię. Obecnie ten system wdrożono (z sukcesami) m.in. na Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon oraz F-35 Lightning II.
Inne zmiany standardu F3-R obejmują także integrację z kierowanymi bombami GBU-16, zasobnikami NARANG pozwalającymi na uzupełnianie paliwa w powietrzu przy pomocy giętkiego przewodu tankującego. Montaż nowego systemu diagnostycznego.
Dassault oraz DGA nie zatrzymują się jednak w rozwoju Rafale na standardzie F3-R. Od 2022 roku dostawy będą obejmować samoloty w wersji F4, która będzie charakteryzować się nowymi możliwościami systemu łączności, zmodernizowaną stacją radiolokacyjną oraz układem optoelektronicznym. Dodatkowo prace obejmą integrację z bombami kierowanymi o masie 1000 kg oraz pociskami MICA NG.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu