10 sierpnia na poligonie morskim w rejonie Hawajów odbyły się ćwiczenia Pacific Dragon 2024, w trakcie których australijski niszczyciel HMAS Sydney (DDG 42) typu Hobart po raz pierwszy wystrzelił pocisk RTX RIM-174 Standard Extended Range Active Missile (ERAM) Dual I.
Pociski RIM-174 ERAM (Standard SM-6) opracowano z myślą o zwalczaniu całego spektrum środków napadu powietrznego, poruszających się zarówno z niewielką prędkością (śmigłowce, bezzałogowce), jak i prędkościami super- oraz hipersonicznymi (pociski przeciwokrętowe i balistyczne). Mogą być wykorzystywane dodatkowo do atakowania okrętów nawodnych, a od wersji Block IA (której układ naprowadzania wzbogacono o odbiornik GPS) także do rażenia celów lądowych. W obydwu tych przypadkach ze względu na głowicę bojową o stosunkowej niewielkiej masie ich głównym potencjałem będzie energia kinetyczna.
Prace nad tą odmianą pocisków z rodziny Standard ruszyły w 2005 roku, a do uzbrojenia przyjęto ją w marcu 2011 roku. Wstępną gotowość bojową IOC (initial operational capability) uzyskały one w listopadzie 2013 roku. Pociski SM-6 mają konstrukcję dwustopniową z silnikami na stały materiał pędny i legitymują się masą 1500 kg przy długości kadłuba 6,6 m. Średnica korpusu w wersji Block IA wynosi 34,29 cm, podczas gdy począwszy od Block IB zwiększono ją do 53,34 cm. Rozpiętość stateczników wynosi 1,57 m. Ciekawostką może być fakt wykorzystania w układzie naprowadzania powiększonej główki radiolokacyjnej z pocisków AIM-120C AMRAAM. Pocisk do celu podąża z prędkością 3,5 Mach na pułapie przekraczającym 34 000 m.
Strzelanie to jest to już drugim istotnym sprawdzianem możliwości bojowych przedstawiciela najnowszej generacji okrętów sił morskich Australii, który przeprowadzono na wodach Oceanu Spokojnego w przeciągu miesiąca. 18 lipca bowiem w ramach ćwiczeń RIMPAC 2024 przeprowadzono udane strzelanie z wykorzystaniem głównego oręża ofensywnego, tj. kierowanego pocisku przeciwokrętowego typu NSM. Celem dla niego był zatopiony 19 lipca, wycofany ze służby w US Navy okręt desantowy Tarawa (LHA 1, w służbie 29 maj 1976 do 31 marca 2009 roku).
Sydney jest trzecim i zarazem ostatnim niszczycielem typu Hobart jaki został przekazany Royal Australian Navy. Położenie stępki tego okrętu w stoczni w Osborne miało miejsce 19 listopada 2015 roku. Wodowanie miało miejsce 19 maja 2018 roku, a podniesienie bandery odbyło się 18 maja 2020 roku. DDG 42 jest także jednym z pierwszych australijskich okrętów, które otrzymały norweskie pociski w ramach programu SEA 1300. Departament Obrony Związku Australijskiego umowę, na zakup bliżej nieokreślonej liczby pocisków NSM, z norweskim koncernem Kongsberg Defence & Aerospace AS, 5 stycznia 2023 roku. Jej wartość opiewała na kwotę ponad 5 mld NOK (ok. 470 mln EUR). Poza trzema niszczycielami typu Hobart norweskie pociski stanowić będą główny oręż ofensywny siedmiu pozostających w służbie fregat typu ANZAC.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu