Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

HMAS Sydney wcielony do służby

18 maja, w czasie pobytu na morzu, odbyła się oficjalna uroczystość wcielenia do służby w Royal Australian Navy niszczyciela rakietowego HMAS Sydney – jest to trzeci i jednocześnie ostatni okręt typu Hobart zbudowany na zamówienie RAN.


Budowa niszczyciela rozpoczęła się w listopadzie 2015 roku, a wodowanie miało miejsce 19 maja 2018 roku. 28 lutego bieżącego roku w Osborne, gdzie prowadzono prace stoczniowe, dokonano formalnego odbioru jednostki. Już wówczas deklarowano, że uroczyste wcielenie do służby nastąpi właśnie w maju. W RAN Hobarty zastąpiły fregaty typu Adelaide – ich głównym zadaniem jest zapewnienie parasola przeciwlotniczego i przeciwrakietowego dla zespołów floty, a także operacje sojusznicze.

Cała trójka niszczycieli typu Hobart, które bazują na hiszpańskim projekcie fregat typu Alvaro de Bazan, została zbudowana w stoczni ASC Pty Ltd. w Osborne. W ich budowie uczestniczyły liczne firmy z Australii oraz partnerzy zagraniczni – m.in. hiszpański koncern stoczniowy Navantia oraz amerykański Lockheed Martin.

Zakończenie programu budowy niszczycieli typu Hobart nie kończy procesu modernizacji RAN. W Hiszpanii prowadzona jest budowa dwóch uniwersalnych okrętów zaopatrzeniowych, a wkrótce w Australii rozpocznie się budowa pierwszej z dziewięciu wielozadaniowych fregat rakietowych typu Hunter.

(Łukasz Pacholski) Foto: Royal Australian Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc