16 stycznia władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Republiki Korei podpisały międzyrządową umowę dotyczącą dostawy do arabskiego państwa rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu M-SAM II (KM-SAM Block 2). Wartość transakcji ma sięgać 3,5 mld USD.
Do podpisania umowy doszło w Dubaju podczas trwającej właśnie wystawy Expo 2020. Stronę koreańską reprezentował prezydent Mun Jae-in, zaś ZEA premier szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum. Umowa na dostawę tego właśnie systemu była zapowiadana już od listopada 2021 r. Nie wiadomo, ile baterii zamówiły ZEA, ani jakie są ramy czasowe realizacji kontraktu. Emiraty będą pierwszym zagranicznym użytkownikiem M-SAM.
Przy okazji Republika Korei i Zjednoczone Emiraty Arabskie zawarły porozumienia dotyczące energetyki, zarówno w związku z wydobyciem oraz przetwarzaniem ropy naftowej, jak też energią jądrową czy wykorzystaniem wodoru do produkcji energii elektrycznej. Szczególnie ten ostatni obszar ma być przedmiotem bliskiej współpracy obydwu państw.
System KM-SAM Block 2, znany także jako Cheongung Block 2, jest przeznaczony do zwalczania przede wszystkim celów aerodynamicznych, w tym pocisków manewrujących i amunicji lotniczej. Pociski z kombinowanym naprowadzaniem inercyjnym i aktywnym radiolokacyjnym na ostatnim odcinku lotu ma zasięg do 40 km i może zwalczać cele lecące z prędkością do 1500 m/s na wysokości do 20 km. Bateria składa się z sześciu wyrzutni (każda z ośmioma pociskami), stacji radiolokacyjnej z anteną z pasywnym skanowaniem elektronicznym (zapewnia wykrywanie celów w promieniu do 100 km i jednoczesne śledzenie do 40 obiektów) oraz kabiny dowodzenia. System powstał przy wsparciu rosyjskich firm Ałmaz-Antiej i Fakieł. W jego produkcji bierze udział szereg południowokoreańskich firm, w tym Hanwha Systems, Hanwha Defense, LIG Nex1 itd.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Brawo Koreańczycy z południa. Powinniśmy współpracować z Koreą Południową w systemach rakietowych i nie tylko. Zwłaszcza OPL, jak i rakiety balistyczne czy manewrujące są bardzo ciekawe dla zapewnienia bezpieczeństwa Polski nie wspominając o szerszym zakresie współpracy w innych dziedzinach.