Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Premiery GRUPY WB na MSPO 2024

Fot. Grupa WB

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) to najważniejsza polska impreza przemysłu obronnego odbywająca się na początku września w Kielcach. GRUPA WB przedstawi swoje najnowsze rozwiązania w imponującym pawilonie w Hali F (połączone obszary F-36 i F-40). Na MSPO zadebiutują nowe systemy bezzałogowe, środki bojowe do zastosowań lądowych i powietrznych, radiostacje. GRUPA WB zainauguruje działanie centrów kompetencyjnych dronów morskich i technologii kosmicznych.

GRUPA WB skupia ponad dwadzieścia spółek wysokotechnologicznych, rozwijających najbardziej zaawansowane systemy dla obronności i bezpieczeństwa. Filozofią, która przyświeca firmie od początku istnienia jest oferowanie autorskich rozwiązań. Takie podejście pozwala na kontrolę nad produkcją w dowolnej liczbie, nie narzuca żadnych ograniczeń eksportowych, ani restrykcji rozwojowych.

GRUPA WB ściśle współpracuje z innymi przedsiębiorstwami, zarówno z branży obronnej jak i z poza tego obszaru, placówkami naukowo-badawczymi i innymi ośrodkami rozwojowymi oraz uczelniami wyższymi. Takie podejście tworzy pożądany efekt synergii, który pozwala wzajemnie uzupełniać i wzmacniać swoje kompetencje przez sfery nauki i przemysłu.

Na tegorocznym MSPO zadebiutują definiowalne programowo radiostacje COMP@N-Z, także w odmianie pojazdowej, dostosowanej do zastępowania starszych urządzeń komunikacyjnych przy wykorzystaniu istniejących wzmacniaczy pojazdowych. To najnowsze polskie rozwiązania, oparte o narodowe systemy kryptograficzne.

Do Kielc powróci indywidualny bezzałogowiec rozpoznawczo-uderzeniowy X-FRONTER. To sprzęt o niewielkich wymiarach, przenoszony i obsługiwany przez jednego operatora. Wraz z panelem sterującym można zamocować go na kamizelce ochronnej lub oporządzeniowej. Zasięg operacyjny bezzałogowca to kilka kilometrów.

X-FRONTER jest po wyciągnięciu z kieszeni transportowej natychmiast gotowy do użycia. Start odbywa się błyskawicznie z ręki. To kolejny z systemów GRUPY WB zaprojekowany jako rozwiązanie modułowe. Składa się z części centralnej z czterema składanymi wirnikami i zestawu sensorów, oraz dołączanych wymiennych modułów misyjnych.

Po raz pierwszy na MSPO publicznie zostaną pokazane bezzałogowe systemy uderzeniowe WARMATE 20 i WARMATE 50, wyposażone w ciężkie głowice bojowe. Uzupełniają rodzinę amunicji krążącej GRUPY WB, w skład której wchodzą popularne, sprawdzone w warunkach bojowych i dostarczane w dużej liczbie WARMATE, a także WARMATE 5.

W Kielcach odbędzie się premiera rozpoznawczego systemu bezzałogowego WARMATE TL-R. Niewielki statek powietrzny wyposażony jest w składane powierzchnie nośne i sterujące. Użycie wielorazowej wyrzutni, pełniącej rolę pojemnika transportowego, powoduje system może być zabudowany na pojazdach i sterowany z nich wnętrza. WARMATE TL-R jest wyposażeniem Artyleryjskiego Wozu Rozpoznawczego.

W pawilonie GRUPY WB nie zabraknie projektów bezzałogowców morskich i lądowych. Na przykładzie kołowej platformy robotycznej będzie można ocenić zastosowania takich pojazdów na polu walki (np. w roli nosicieli amunicji krążącej). W Kielcach zaprezentowana zostanie też rodzina bezzałogowych wież ZMU-03/05, ZMU-04 i ZMU-07.

Taktyczny system rozpoznania pola walki EYEQ klasy AI-ISR przeznaczony jest do detekcji, identyfikacji i klasyfikacji pojazdów oraz sprzętu wojskowego w czasie rzeczywistym, w oparciu o sztuczną inteligencję. Dzięki temu zwiększa się efektywność zarządzania dostępnymi zasobami oraz znacznie skraca proces decyzyjny.

Na podstawie automatycznych detekcji i założeń operacyjnych EYEQ na bieżąco ocenia sytuację taktyczną, analizuje ryzyko, rekomenduje kolejność oddziaływania oraz liczbę i rodzaj uzbrojenia niezbędnego do zniszczenia nominowanych obiektów. Moduły EYEQ można zamontować w bezzałogowych statkach powietrznych lub w pojazdach.

System EYEQ zostanie pokazany w działaniu, w połączeniu z zawieszonym nad pawilonem bezzałogowym systemem powietrznym FLYEYE. Obok znanego i sprawdzonego w najtrudniejszych warunkach bojowych rozwiązania klasy mini, zaprezentowany zostanie również większy system FT-5. Bezzałogowiec ten wchodzi w skład systemu poszukiwawczo-uderzeniowego GLADIUS w kilku różnych wariantach.

W pawilonie GRUPY WB będzie można też zapoznać się z cyfrową platformą komunikacji FONET i FONET NAVY, system zarządzania walką TOPAZ, systemem ochrony perymetrycznej granic i obiektów infrastruktury krytycznej AMSTA (także w wersji plecakowej), platformą integracji komunikacji PIK oraz rozwiązaniami dla bezpieczeństwa ruchu.

Do nagrody DEFENDER zgłoszono w bieżącym roku aż pięć systemów GRUPY WB, w tym system EYEQ oparty na sztucznej inteligencji przeznaczony do detekcji, identyfikacji i klasyfikacji obiektów wojskowych w czasie rzeczywistym, radiostację osobistą PERAD 5010, amunicję krążącą WARMATE 5, bezzałogowy system rozpoznawczy WARMATE TL-R i zdalny moduł uzbrojenia ZMU-05.

***

GRUPA WB jest zatrudniającym ponad dwa tysiące pracowników polskim producentem nowoczesnych rozwiązań dla wojska i służb mundurowych. Firma, której udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju, działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energoelektroniki i obronności. Jest jednym z największych producentów systemów bezzałogowych.

Źródło: informacja prasowa Grupy WB

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc