Chociaż w tym roku podczas kieleckiego XXXII MSPO resort obrony narodowej, za pośrednictwem Agencji Uzbrojenia, nie zawarł z polskim przemysłem obronnym i partnerami zagranicznymi umów o wartości zbliżonej do tej z roku ubiegłego, to jednak nie można mówić, że na tym polu nastąpiła całkowita posucha.
Poza kontraktami z hiszpańską firmą Indra Sistemas S.A. na dostawę radarowych systemów kontroli lotniska (kryptonim Drawa) o wartości ok. 1,1 mld PLN brutto, a także kolejną umową wykonawczą z firmą WB Electronics S.A. na dostawę bezzałogowych systemów rozpoznania powietrznego z aparatami FlyEye (sześć zestawów, 24 aparaty) o wartości ok. 24 mln PLN brutto, podpisane zostały dalsze trzy umowy związane z modernizacją techniczną Sił Zbrojnych RP – wszystkie zawarte 3 września w trybie roboczym, bez udziału mediów.
Pierwsza z nich, zawarta z administracją Stanów Zjednoczonych w ramach programu Foreign Military Sales, dotyczy dostawy 31 odbiorników radiowych MIDS JTRS (Multi-Functional Information Distribution System Joint Tactical Radio System), służących do wymiany danych w ramach radiowego taktycznego systemu transmisji danych Link-16, które wykorzystane zostaną w podsystemach łączności i dowodzenia przeciwlotniczych systemów rakietowych średniego zasięgu Wisła oraz krótkiego Narew. W przypadku systemu Wisła/Patriot, odbiorniki MIDS JTRS pozwalają na pozyskanie połączonego obrazu świadomości sytuacyjnej w czasie zbliżonym do rzeczywistego, a tym samym uzyskanie taktycznej przewagi nad przeciwnikiem i realizację zadań bojowych przy wykorzystaniu danych z różnych platform Link-16 oraz systemów przetwarzających dane z wykorzystaniem protokołu Link-16, dla zintegrowanego systemu zarządzania obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS, umożliwiając podejmowanie optymalnych decyzji do prowadzenia walki. Wartość umowy to ok. 16,7 mln USD netto (ok. 65 mln PLN netto/80 mln PLN brutto).
Kolejną podpisano z, należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Grupy HSW, spółką Jelcz Sp. z o.o. Dotyczy ona dostawy 90 żurawi dużego udźwigu HIAB 855 EP-5 na samochodach ciężarowych Jelcz 862D.43. Ma ona zostać zrealizowana w latach 2025‒2028. Wartość umowy wynosi ok. 384 mln PLN brutto. Umowa została podzielona na część gwarantowaną i objętą opcją. Gwarantowana dotyczy dostawy 53 żurawi za ok. 228 mln PLN, zaś opcjonalna 37 za ok. 155 mln PLN brutto.
Trzecia, zawarta z, należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, spółką Rosomak S.A., inicjuje pracę rozwojową, mającą zostać zrealizowaną w latach 2024‒2026, i proces dostaw w latach 2027‒2030 348 systemów detekcji skażeń (SDS), które mają zostać zamontowane w kołowych wozach bojowych Rosomak w wersjach bojowych oraz specjalistycznych. Sumaryczna wartość umowy to 316 mln PLN brutto.
SDS ma służyć do automatycznego wykrywania i pomiaru skażeń chemicznych oraz promieniotwórczych w powietrzu i do generowania sygnału o wykrytych skażeniach.
Składać się ma z zestawu urządzeń pokładowych: sygnalizatora skażeń chemicznych, przyrządu dozymetrycznego i sprzętu pomocniczego (m.in. tor dolotowy, elementy montażowe).
Andrzej Kiński na podstawie komunikatów Agencji Uzbrojenia.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu