9 i 11 czerwca Inspektorat Uzbrojenia upublicznił informacje dotyczące dwóch postępowań przetargowych dotyczących zakupów nowych spadochronów na potrzeby Wojska Polskiego.
W ramach pierwszego z postępowań, dotyczącego zakupu 900 kompletów spadochronów desantowych wraz z pakietem szkolno-logistycznym, doszło do otwarcia ofert, co miało miejsce 9 czerwca. Ostatecznie oferty ostateczne przesłały dwa podmioty: Glomex MS Polska Sp. z o.o. (38 mln PLN brutto) oraz Avitec Sp. z o.o. (31,5 mln PLN brutto). Jednocześnie Inspektorat Uzbrojenia ogłosił, że na zakup przewidział kwotę 35 mln PLN brutto - może to oznaczać, że zwycięstwo zostanie przyznane firmie Avitec Sp. z o.o. (oferuje także lepsze warunki gwarancji).
Sam zakup nowych spadochronów desantowych jest ciekawy. W ciągu ostatnich lat Inspektorat Uzbrojenia sukcesywnie kupował zestawy Dedal (obejmujące spadochron desantowy AD-95 oraz zapasowy AZ-95) produkowane przez firmę Air-Pol Sp. z o.o.. Obecnie w zasobach znajduje się około 3500 kompletów. Dodatkowo do Wojska Polskiego trafiło około 1200 taktycznych spadochronów desantowych AD-2000 tego samego producenta. Czy zakup 900 nowych kompletów rozpocznie proces zastępowania obecnie używanego sprzętu, zobaczymy wkrótce.
Dodatkowo 11 czerwca Inspektorat Uzbrojenia poinformował o unieważnieniu postępowania przetargowego dotyczącego zakupu dla Wojska Polskiego 120 kompletów taktycznych spadochronów desantowych z wolnym systemem otwarcia TPDS-LLT (z opcją na 40 kolejnych kompletów). Powodem tego kroku jest fakt, że do 10 czerwca (terminu składania ofert ostatecznych) nie wpłynęła żadna oferta, które nie podlegałaby odrzuceniu. Była to kolejna, w ostatnich latach, próba zakupu nowych spadochronów tego typu. Pierwsze spadochrony TPDS-LLT trafiły na wyposażenie Wojska Polskiego w 2015 roku. Są wykorzystywane m.in. przez personel 6. Brygady Powietrznodesantowej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu