5 kwietnia na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) w sprawie realizacji programu budowy i produkcji bojowych wozów piechoty Borsuk.
W złożonej 1 kwietnia i upublicznionej 5 kwietnia interpelacji czytamy: w ostatnim czasie prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej publicznie przekazał informacje, że 4 pojazdy Borsuk mają być testowane przez wojsko, a ich produkcja dla Sił Zbrojnych RP może się rozpocząć już w 2023 r.
Wypowiedź prezesa PGZ jest o tyle dziwna, że jeszcze kilka miesięcy temu, w odpowiedzi na moją interpelację nr 27027 z dnia 20.10.2021 r. w sprawie uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej HSW, przekazał Pan informacje, że bojowy wóz piechoty Borsuk znajduje się na etapie badań zakładowych. Jest to o tyle istotne, że przejście pojazdu z badań zakładowych do produkcji seryjnej zajmuje nawet kilka lat, czego przykładem są kołowe transportery opancerzone Rosomak.
Mając powyższe na uwadze, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Ile pojazdów Borsuk powstaje w ramach umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju?
2. Kiedy planowane jest zakończenie badań wstępnych (zakładowych) pojazdu Borsuk?
3. Jaka jest podstawa prawna, która w ocenie Pańskiego resortu pozwolić ma na zakup pojazdu Borsuk zgodnie z decyzją nr 116/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 września 2021 r. w sprawie pozyskiwania sprzętu wojskowego, mając na uwadze to, że pojazd ten powstaje w ramach umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a więc bez udziału wojska?
4. Aby rozpocząć produkcję pojazdów dla wojska, konieczne jest przeprowadzenie badań kwalifikacyjnych, które z kolei wymagają umowy z wojskiem. Proszę o informację, kiedy została zawarta umowa pomiędzy wojskiem a PGZ, aby można było przeprowadzić badania kwalifikacyjne prototypu pojazdu Borsuk?
5. Kiedy mają się odbyć badania kwalifikacyjne prototypu pojazdu Borsuk?
6. Proszę o informacje, kiedy w końcu polska armia otrzyma nowoczesne bojowe wozy piechoty i wiele innych wersji specjalnych pojazdów gąsienicowych (m.in. Ares, Oset, Gotem, Żuk), na które wojsko czeka od ponad 10 lat?
Co ciekawe, obok Polski Borsuk ma szanse trafić do uzbrojenia słowackich sił zbrojnych – polska propozycja jest jedną z czterech, które wpłynęły do władz w Bratysławie w lutym 2022 roku. Wybór dostawcy 152 bojowych wozów piechoty zapadnie po negocjacjach międzyrządowych i przemysłowych.
W przypadku Polski, co potwierdził prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Sebastian Chwałek, trwają przygotowania do zawarcia umowy z Agencją Uzbrojenia w sprawie zakupu czterech wozów przedseryjnych w konfiguracji zbliżonej do prototypów.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
ZSL interpeluje, czyli Kreml się niepokoi.
Już minimum kilka miesięcy temu
powinna być podpisana umowa na egzemplarze przedseryjne a przygotowania do produkcji seryjnej na dużą skalę powinny być w już toku.