4 stycznia Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych Ameryki poinformowały o zakończeniu testów aktywnego systemu ochrony pojazdu Elbit Systems Iron Fist.
Do zakończenia prób miało dojść jeszcze w październiku ubiegłego roku. Testom poddawana była wersja Light Decoupled Active Protection System. Zgodnie z komunikatem US Army, wyniki testów miały być znacznie bardziej pomyślne, niż podczas poprzednich cykli. Tym razem system wykazał poprawę zarówno w obszarze niezawodności, jak i pod kątem skuteczności w porównaniu z poprzednimi próbami. Testy wykazały, że dzięki instalacji izraelskiego systemu Iron Fist (na rynku amerykańskim oferowany we współpracy z General Dynamics) znacząco wzrosła przeżywalność bwp M2 Bradley w konfrontacji z granatnikami przeciwpancernymi czy przeciwpancernymi pociskami kierowanymi. Pozytywne zakończenie testów oznacza, że będzie możliwe rozpoczęcie zakupów Iron Fistów dla Bradleyów US Army. Pierwszy pancerny brygadowy zespół bojowy (ABCT) miałby zostać w nie doposażony d 2025 r., zaś finansowanie ma rozpocząć się jeszcze z budżetu na rok podatkowy 2022.
Generał dywizji Glenn Dean, oficer wykonawczy US Army do spraw systemów walki naziemnej, powiedział, że „armia jest bardzo zadowolona z poprawionych możliwości tego systemu”. Dodał, że „oprogramowanie ulepszone w stosunku do wersji z 2018 r. działa bardziej stabilnie”. US Army ma ponadto „dostrzegać dalsze możliwości rozwoju systemu w przyszłości”, co ma być związane również z niewielką masą systemu ‒ miałoby to umożliwiać również doposażenie starszych i lżejszych pojazdów opancerzonych.
Iron Fist został w 2016 r. wybrany jako jeden z „tymczasowych” systemów ochrony aktywnej do wozów bojowych US Army. Najlepszy okazał się być ‒ również izraelskiej produkcji, oferowany przez firmę Rafael ADS ‒ Trophy HV, instalowany na Abramsach w wersjach M1A2 SEPv2 i SEPv3. Został on zamówiony w setkach egzemplarzy. Z Iron Fistem było więcej problemów, alejak się zdaje, zostały one zażegnane. Najwięcej problemów jest z systemem tej klasy do kołowych Strykerów ‒ pierwotnie wybrano do niego Artis Iron Courtain, ale producent zrezygnował z jego rozwoju. Jako alternatywę US Army rozważa m.in. Rheinmetall Strike Shield czy lżejsze odmiany Trophy. Sam Iron Fist został już wybrany przez wojska lądowe Australii (choć nie bez przeszkód) i Holandii a prawdopodobnie trafi także na wieże CV90 MkIV dla Czech i Słowacji oraz na izraelskie Ejtany (wideo). Docelowo w US Army wszystkie one zostaną zastąpione przez różne wersje systemu Lockheed Martin MAPS, o ile jego rozwój będzie przebiegał pomyślnie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu