Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Południowokoreańska broń dla Rumunii?

W gmachu rumuńskiego Ministerstwa Gospodarki podpisano porozumienie otwierające drogę ku lokalnej produkcji uzbrojenia produkowanego przez Hanhwa Aerospace (lub jego elementów), jak polowy system rakietowy K239, przez rumuńską firmę Compania Nationala Romarm S.A. Fot. Siły Zbrojne Republiki Korei.

6 lutego rumuńskie państwowe przedsiębiorstwo zbrojeniowe Compania Nationala Romarm S.A. z siedzibą w Timișoarze i południowokoreański koncern Hanhwa Aerospace podpisały porozumienie dotyczące produkcji uzbrojenia i sprzętu wojskowego w Rumunii.

W ceremonii, która odbyła się w Bukareszcie w gmachu rumuńskiego resortu gospodarki, wzięli udział m.in. minister gospodarki Florin Spătaru, ambasador Republiki Korei w Rumunii Rim Kap-Soo, prezes i dyrektor generalny firmy Hanwha Aerospace Jaeil Son oraz przedstawiciele NC Romarm S.A. Podpisane listy intencyjne dotyczą ewentualnego rozpoczęcia produkcji w Rumunii wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmu, bojowych wozów piechoty (K21 lub AS21), 155 mm armatohaubic samobieżnych K9 oraz materiałów wybuchowych. Należy podkreślić, że jest to dopiero pierwszy krok ku szerszej współpracy przemysłów obydwu państw, ponieważ dotąd Siły Zbrojne Rumunii (Forțele Armate Române) nie wyrażały publicznie zamiaru zakupu południowokoreańskiego uzbrojenia. Dopiero jeżeli umowy zakupu zostałyby podpisane, zawarte porozumienie byłoby podstawą do rozmów na temat udziału w dostawach lokalnego przemysłu.

Minister Florin Spătaru powiedział, że „zawarte z firmą Hanhwa Aerospace partnerstwo jest pierwszym efektem spotkania roboczego, które odbyło się w Republice Korei w grudniu ubiegłego roku”. Wskazał, że „Ministerstwo Gospodarki przeznaczyło w 2022 r. rekordowe środki na modernizację krajowych zdolności produkcyjnych”, dodając, że „współpraca z różnymi zagranicznymi firmami przyczynia się do rozwoju rumuńskich zdolności technologicznych”. Jaeil Son, reprezentujący Hanhwa Aerospace, dodał, że „taki dokument to początek, dzięki któremu Hanhwa Aerospace chce zbudować solidne partnerstwo z rumuńskim przemysłem zbrojeniowym i wzmocnić swoją obecność w państwach należących do Unii Europejskiej i NATO”.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc