Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa złożył wizytę w stolicy Republiki Korei. Rozmowy dotyczyły m.in. polsko-koreańskiej kooperacji wojskowej i zbrojeniowej, a ich zwieńczeniem było podpisanie porozumienia o współpracy przy projektach badawczo-rozwojowych w zakresie uzbrojenia.
Odnośnie do wizyty Marcina Ociepy w Seulu ministerstwo obrony Korei Południowej poinformowało, że „polski wiceminister wyraził wolę swojego kraju do poszerzenia i pogłębienia dwustronnej współpracy obronnej z Koreą Południową na takich polach jak cyberbezpieczeństwo, a koreański wiceminister zgodził się co do takiej potrzeby".
W trakcie pierwszego dnia wizyty roboczej w Republice Korei podpisałem w imieniu min. @mblaszczak @MON_GOV_PL memorandum o polsko-koreańskiej współpracy badawczo-rozwojowej w obszarze uzbrojenia z min. Il Sungiem🇵🇱🤝🇰🇷 pic.twitter.com/Yv6UURtlbR
— Marcin Ociepa (@MarcinOciepa) September 9, 2021
Z kolei Marcin Ociepa za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że podczas wizyty w Sulu rozmawiał z ministrem obrony Suh Wukiem oraz jego zastępcami. Jak podał sekretarz stanu w MON, podczas rozmów uzgodniono „kolejne działania na rzecz pogłębienia polsko-koreańskiej współpracy wojskowej, technologicznej i gospodarczej”.
Na razie niewiele wiadomo na temat porozumienia, które zostało podpisane w Seulu. Ze strony ministerstwa obrony Republiki Korei podpisał je wiceminister Il Sung. Wiadomo również, że wiceministrowi Marcinowi Ociepie towarzyszyli oficerowie Sił Zbrojnych RP, m.in. dyrektor Departamentu Innowacji w MON płk Marcin Górka.
O tym, że Polska znajduje się w polu zainteresowania południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowej można było przekonać się podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który zakończył się w piątek 10 września. W MSPO 2021 udział wzięła firma Hyundai Rotem, która Siłom Zbrojnym RP w programie Wilk oferuje czołg podstawowy K2PL wraz z całą rodziną pojazdów wsparcia, a przemysłowi zbrojeniowemu – transfer technologii i wspólną produkcję wozów dla polskiego wojska, a następnie udział w realizacji kontraktów eksportowych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Taka współpraca powinna być stale rozwijana z korzyścią dla obu stron a jest wiele dziedzin perspektywicznych