Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polsko-koreańskie porozumienie o współpracy zbrojeniowej

Podczas wizytu zostało podpisane memorandum o współpracy badawczo-rozwojowej w zakresie uzbrojenia. Fot.: Marcin Ociepa/Twitter

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa złożył wizytę w stolicy Republiki Korei. Rozmowy dotyczyły m.in. polsko-koreańskiej kooperacji wojskowej i zbrojeniowej, a ich zwieńczeniem było podpisanie porozumienia o współpracy przy projektach badawczo-rozwojowych w zakresie uzbrojenia.



Odnośnie do wizyty Marcina Ociepy w Seulu ministerstwo obrony Korei Południowej poinformowało, że „polski wiceminister wyraził wolę swojego kraju do poszerzenia i pogłębienia dwustronnej współpracy obronnej z Koreą Południową na takich polach jak cyberbezpieczeństwo, a koreański wiceminister zgodził się co do takiej potrzeby".

Z kolei Marcin Ociepa za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że podczas wizyty w Sulu rozmawiał z ministrem obrony Suh Wukiem oraz jego zastępcami. Jak podał sekretarz stanu w MON, podczas rozmów uzgodniono „kolejne działania na rzecz pogłębienia polsko-koreańskiej współpracy wojskowej, technologicznej i gospodarczej”.

Na razie niewiele wiadomo na temat porozumienia, które zostało podpisane w Seulu. Ze strony ministerstwa obrony Republiki Korei podpisał je wiceminister Il Sung. Wiadomo również, że wiceministrowi Marcinowi Ociepie towarzyszyli oficerowie Sił Zbrojnych RP, m.in. dyrektor Departamentu Innowacji w MON płk Marcin Górka.

O tym, że Polska znajduje się w polu zainteresowania południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowej można było przekonać się podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który zakończył się w piątek 10 września. W MSPO 2021 udział wzięła firma Hyundai Rotem, która Siłom Zbrojnym RP w programie Wilk oferuje czołg podstawowy K2PL wraz z całą rodziną pojazdów wsparcia, a przemysłowi zbrojeniowemu – transfer technologii i wspólną produkcję wozów dla polskiego wojska, a następnie udział w realizacji kontraktów eksportowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Polsko-koreańskie porozumienie o współpracy zbrojeniowej”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc