28 lipca br. z roboczą wizytą w Paryżu przebywał sekretarz stanu w resorcie obrony narodowej Marcin Ociepa. W stolicy Francji odbył on kilka spotkań z przedstawicielami Ministerstwa Sił Zbrojnych i Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego Republiki Francuskiej, a także instytucji podlegających tym podmiotom.
Na spotkaniu z dyrektorem Agencji Innowacyjności Obronnych E. Chiva oraz gen. G.D. de Tuesta z Dyrekcji Generalnej ds.Uzbrojenia w imieniu ministra @mblaszczak podpisałem list o współpracy w pozyskaniu przez Polskę zdolności w zakresie narodowego systemu obserwacji ziemi 🇵🇱🛰🇫🇷. pic.twitter.com/6gQFPLxUvd
— Marcin Ociepa (@MarcinOciepa) July 28, 2021
Tematem rozmów były perspektywy polsko-francuskiej współpracy polityczno-wojskowej. Wiceminister Marcin Ociepa ponadto poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że podczas spotkania z dyrektorem Agencji Innowacyjności Obronnych (Agence de l’innovation de défense) Emmanuelem Chivą i reprezentującym Dyrekcję Generalną ds. Uzbrojenia (Direction générale de l'armement) gen. Gaëlem Diazem De Tuestą w imieniu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podpisał „list intencyjny o współpracy w pozyskaniu przez Polskę zdolności w zakresie narodowego systemu obserwacji Ziemi”.
Ani polski resort obrony, ani strona francuska nie podały więcej szczegółów na temat podpisanego listu intencyjnego. Warto jednak pamiętać, że w ostatnich latach elementem oferty francuskiej spółki Thales Alenia Space był satelita obserwacyjny.
Ponadto nadzorowana przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej spółka Exatel S.A. zapowiedziała już w tym roku, że jednym z jej głównych priorytetów rozwojowych w zakresie technologii kosmicznych jest utworzenie Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi, który miałby się składać z sześciu mikrosatelitów teledekcyjnych.
Wiadomo też, że w ramach ujęto w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021-2035 programu operacyjnego „Obserwator” przewiduje się pozyskanie przez wojsko zdolności rozpoznania satelitarnego. Szczegóły dotyczące projektów związanych satelitami i mikrosatelitami wojskowymi nie są jednak znane, ponieważ sam PMT jest dokumentem niejawnym.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Francja to jedyny kraj który zaoferował nam pociski manewrujące o zasięgu 1000 km, to ważny argument przy wyborze Orki i partnera do Miecznika(FREMM to topowy projekt fregaty), tym łatwiej można wtedy rozmawiać o współpracy w innych dziedzinach.
Ślązak, ani Francja ani Włochy, nie biorą już udziału w Mieczniku, także FREMMow raczej nie będzie.
Oby współpraca przy satelitarnym systemie obserwacji dobrze się układała a nasz przemysł kosmiczny pozyskał duży transfer technologii a wojsko niezależność w obserwacji satelitarnej i większe możliwości wywiadu. Nie można zapominać także o suwerenności w komunikacji satelitarnej.