Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze odpalenie MRSAM w konfiguracji dla indyjskich wojsk lądowych

Indie poinformowały o odpaleniu pocisku Barak-8 z docelowej wyrzutni lądowej systemu MRSAM. Fot. DRDO

23 grudnia indyjska Agencja Badań i Rozwoju Programów Obronnych (DRDO) poinformowała o przeprowadzeniu pierwszej próby ogniowej systemu przeciwlotniczego MRSAM w konfiguracji zamówionej przez indyjskie wojska lądowe.

Do wydarzenia doszło na terenie poligonu Chandipur we wschodniej części Indii. System namierzył cel latający, który symulował nisko lecący samolot poruszający się z dużą prędkością, a pojedynczy pocisk go zniszczył. MRSAM jest opracowywany w kooperacji z izraelskim koncernem IAI – kontrakt w tej sprawie został podpisany 7 kwietnia 2017 roku i miał wartość 2 mld dolarów. W przypadku wojsk lądowych mowa o 40 wyrzutniach, które pozwolą na przezbrojenie pięciu jednostek obrony przeciwlotniczej - każda z nich otrzyma stanowisko dowodzenia, wielofunkcyjną stację radiolokacyjną oraz mobilne wyrzutnie rakiet. Głównym orężem będą pociski przeciwlotnicze Barak-8. Dotychczas Indie testowały system z pokładów okrętów bądź częściowo poszczególne elementy lądowego MRSAM.

Indie stają się ważnym użytkownikiem pocisków Barak-8 (wspólnie opracowanych przez przemysł izraelski i indyjski). W przypadku sił zbrojnych tego kraju trafiły do eksploatacji w Marynarce Wojennej (niszczyciele typu Kolkata oraz Visakhapatnam, lotniskowce Vikramaditya oraz znajdujący się w budowie Vikrant, a także znajdujące się w budowie fregaty typu Nilgiri). Poza tym zamówiono je (jako system MRSAM) do wojsk lądowych tego kraju. Do użytkowników dołączą także Siły Powietrzne tego kraju, które mają otrzymać osiemnaście zestawów ogniowych.

Pociski przeciwlotnicze Barak-8 mają masę 275 kg, a głowica bojowa 60 kg. Dzięki rozwiązaniom technicznym może zwalczać cele latające znajdujące się w odległości około 90 km od stanowiska ogniowego i poruszające się na wysokości do 16000 metrów. Standardowo wyrzutnia naziemna ma pozwalać na przenoszenie do ośmiu pocisków.

 

 

 

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc