Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

OSW - Dyskusje o mobilizacji na Ukrainie. 666. dzień wojny

Fot. www.president.gov.ua

W dniach 19–22 grudnia na całym froncie trwały walki pozycyjne, które nie zmieniły w istotny sposób położenia obu armii. Najintensywniejsze starcia miały miejsce w rejonie Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki. Na południe od tej ostatniej miejscowości – w Nowomychajliwce i jej okolicy – Rosjanie próbują zająć pozycje ukraińskie, tworzące klin wbijający się w ich ugrupowanie na głębokość ok. 4 km.

W nocy z 19 na 20 grudnia najeźdźcy zaatakowali Ukrainę 19 dronami typu Shahed 131/136. Zgodnie z komunikatem Ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 18 z nich. Po raz kolejny agresor użył także rakiet przeciwlotniczych S-300, atakując obiekty cywilne położone w obwodzie charkowskim. Według ukraińskiej administracji dwie rakiety spadły na zajezdnię komunikacji miejskiej w Charkowie, a kolejne dwie na zabudowania wsi Odradne w rejonie kupiańskim, nie powodując jednak strat w ludziach. Następnej nocy Rosjanie znów zaatakowali bezzałogowcami Shahed 131/136 – ukraińska obrona przeciwlotnicza miała wykazać się dużą skutecznością, zestrzeliwując 34 z 35 użytych dronów. Wieczorem 21 grudnia doszło też do skutecznego ataku rakietowego na Zaporoże, przy czym ukraińska administracja nie podała informacji na temat typu zastosowanych rakiet oraz strat. W nocy z 21 na 22 grudnia Rosjanie użyli 28 bezzałogowców Shahed 131/136, z których 24 miała zestrzelić ukraińska obrona przeciwlotnicza. Główny atak został skierowany na obwody chersoński, mikołajowski i odeski, gdzie część dronów trafiła w spichlerze i inne niesprecyzowane obiekty infrastruktury.

W nocy z 19 na 20 grudnia Ukraińcy zaatakowali (prawdopodobnie za pomocą rakiet Storm Shadow/SCALP, ewentualnie w kombinacji z dronami) dwa obiekty położone na Krymie: punkt łączności Federalnej Służby Bezpieczeństwa w Soniacznohirśkem koło Ałuszty oraz centrum łączności kosmicznej w Witynem koło Eupatorii. Brakuje jednak szczegółowych i wiarygodnych doniesień pozwalających ocenić skalę strat.

21 grudnia Finlandia ogłosiła 21. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy opiewający na 106 mln euro. Tym samym łączne fińskie wsparcie wojskowe osiągnęło równowartość 1,6 mld euro. Tego samego dnia kanadyjska firma zbrojeniowa Roshel powiadomiła o wyprodukowaniu dla Ukrainy tysięcznego od rozpoczęcia inwazji w 2022 r. pojazdu opancerzonego (MRAP) typu Senator. Jest to niespójne z oficjalnymi informacjami – do tej pory Kanada i USA zadeklarowały dostawy jedynie 398 takich pojazdów.

Również 21 grudnia rząd RFN podał nowe dane dotyczące wsparcia wojskowego dla Kijowa. Łączna wartość niemieckich dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego wyniosła dotąd 5,97 mld euro (1,63 mld euro w 2022 i 4,34 mld euro w 2023 r.).

Prezydent Wołodymyr Zełenski zapewnił 19 grudnia, że nie podpisze ustawy umożliwiającej obowiązkową mobilizację kobiet. Zastrzegł także, że decyzję o obniżeniu wieku mobilizacyjnego z 27 do 25 lat podejmie po rozważeniu „wszystkich argumentów”. Przyznał, że dowództwo wojskowe złożyło propozycję zmobilizowania nawet pół miliona mężczyzn, jednak oprócz ryzykowania życia żołnierzy taki krok pociągnąłby też za sobą konieczność poniesienia kosztu w wysokości 500 mld hrywien (ponad 13 mld dolarów). W związku z tym zwrócił się do premiera i resortu finansów, aby ocenili czy takie wydatki są możliwe. Według Zełenskiego konieczne jest precyzyjne zaplanowanie mobilizacji i dopilnowanie zasad rotacji żołnierzy na froncie. Odpowiadając na pytanie dziennikarzy, czy zamierza zwolnić głównodowodzącego generała Wałerija Załużnego, odpowiedział, że „utrzymuje z nim kontakty robocze” i planuje z nim nadal współpracować.

21 grudnia w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild” minister obrony Ukrainy Rustem Umierow powiedział, że wszyscy ukraińscy mężczyźni w wieku od 25 do 60 lat powinni otrzymać wezwanie do stawienia się w komisjach wojskowych. Będzie to dotyczyć również mężczyzn przebywających poza granicami kraju, a uchylenie się od rejestracji będzie karane. Dzień później resort obrony wydał komunikat, w którym stwierdzono, że Umierow jedynie wezwał wszystkich zdolnych do służby do wstąpienia do armii, a kary za niestawiennictwo nie są obecnie rozważane.

20 grudnia minister przemysłu strategicznego Ołeksandr Kamyszyn zapewnił, że w przyszłym roku przemysł obronny Ukrainy będzie zdolny wyprodukować ponad 10 tys. dronów uderzeniowych średniego zasięgu i przeszło 1 tys. dronów dalekiego zasięgu. Dodał, że produkcja małych dronów FPV w grudniu br. wyniosła 50 tys. sztuk. Dzień wcześniej prezydent Zełenski zapewnił, że w 2024 r. siły zbrojne otrzymają milion dronów różnego typu.

20 grudnia przedstawiciel Państwowej Służby Granicznej we Lwowie Ihor Matwijczuk stwierdził, że codziennie zachodnią granicę państwa przekracza 6 tys. mężczyzn w wieku poborowym, z czego ok. 200 osób to kierowcy ciężarówek. Jego zdaniem w ostatnim czasie wzrosła liczba mężczyzn poślubiających wielodzietne matki lub sprawujących opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, co pozwala im na opuszczenie kraju. Dodał, że duży odsetek mężczyzn wyjeżdżających za granicę posiada orzeczenia o niezdolności do służby wojskowej. We wrześniu br. dziennikarze portalu NGL.media poinformowali o ponad 2 tys. mężczyznach, którzy wyjechali za granicę z zezwoleniami lwowskiej administracji obwodowej przeznaczonych dla kierowców ciężarówek. Większość z nich nie powróciła do kraju.

21 grudnia szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk w wywiadzie dla portalu Politico zapewnił, że kierowana przez niego służba przeprowadza szereg punktowych operacji specjalnych osłabiających potencjał militarny przeciwnika. Szczególną wagę mają działania przeciwko Flocie Czarnomorskiej za pomocą morskich dronów Sea Baby.

21 grudnia minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow poinformował, że Ukraina otrzymała od Polski kolejne 5 tys. terminali Starlink, które mają zapewnić komunikację w strefie przyfrontowej. Dodał, że na Ukrainie działa dziś ok. 47 tys. terminali tego typu, z których 19,5 tys. sztuk przekazała strona polska.

Autorzy: Jakub Ber, Piotr Żochowski, Jacek Tarociński

Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc