Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Oshkosh Defense dostarczył 10 000 egzemplarzy JLTV

Oshkosh Defense realizuje produkcję samochodów opancerzonych JLTV. W lutym poinformował o dostarczeniu egzemplarza o numerze seryjnym 10 000. Fot. US Army

9 lutego korporacja Oshkosh Defense poinformowała o dostarczeniu jubileuszowego egzemplarza opancerzonego pojazdu JLTV o numerze seryjnym 10 000. Powyższe wydarzenie to okazja do podsumowania dotychczasowych sukcesów programu.



Oshkosh Defense został wybrany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych do realizacji programu rozwoju i dostaw opancerzonych samochodów JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) w sierpniu 2015 r. Tylko dla amerykańskich sił zbrojnych (Armii i Korpusu Piechoty Morskiej) planowany jest zakup około 65 tys. egzemplarzy. Dodatkowo do powyższej listy mają dołączyć także US Air Force i US Navy (około 2500 sztuk). Od 2015 r. Departament Obrony sukcesywnie kupuje kolejne partie, do lutego tego roku producent otrzymał zamówienia na 18 126 sztuk, z których część trafi do klientów eksportowych. Obecnie lista państw, które już zamówiły bądź planują podpisanie kontraktu obejmuje: Wielką Brytanię (w lipcu 2017 r. Departament Stanu zatwierdził zgodę na sprzedaż do tego państwa 2747 egzemplarzy), Belgię (w październiku 2020 r. zamówiono 322 sztuk), Czarnogórę (zamówiono 67 sztuk, a pierwsze dostarczono w październiku 2020 r., powyższe państwo jest pierwszym użytkownikiem JLTV poza Stanami Zjednoczonymi), Słowenię (zamówiono 38 sztuk), Litwę (w listopadzie 2019 r. zamówiono 200 sztuk), Brazylię (zamówiono 12 sztuk) i Macedonię (zamówiono 33 egzemplarzy). Dodatkowo zainteresowanie wyraża także Portugalia.

W przypadku amerykańskich sił zbrojnych, 6500 wozów JLTV skierowano do działań operacyjnych poza granicami kraju. Stacjonują w 30 bazach rozsianych na całym świecie. Ich głównym zadaniem jest zastąpienie w akcji wielozadaniowych samochodów rodziny HMMWV, które jak pokazały doświadczenia konfliktów asymetrycznych w Iraku oraz Afganistanie nie gwarantują odpowiedniego poziomu ochrony załogom przez zagrożeniem ze strony improwizowanych ładunków wybuchowych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc