Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

8 marca w siedzibie Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w Kołobrzegu doszło do podpisania kontraktu na budowę promu klasy ro-pax, który powstanie na pochylni Wulkan, należącej do Grupy MARS FIZ.

Powyższe wydarzenie wpisuje się we wcześniejsze deklaracje mówiące o wznowieniu produkcji stoczniowej na terenach należących niegdyś do Stoczni Szczecińskiej. W styczniu br. Szczeciński Park Przemysłowy został przejęty przez Grupę MARS FIZ, która jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.. W imieniu wykonawcy umowę z PŻB podpisał prezes Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. Marek Różalski, a także członek zarządu Mariusz Ronewicz.

Według deklaracji, budowa promu otwiera drogę do wznowienia produkcji stoczniowej opartej o tereny dawnej Stoczni Szczecińskiej – jest to pierwsza jednostka, która powstanie na wyżej wymienionej pochylni od momentu upadku Stoczni Szczecińskiej Nowa w 2009 roku. Początkowo zakładano budowę dwóch bliźniaczych jednostek, które miały obsługiwać trasę Świnoujście-Ystad, być może drugi prom pozostał w opcji kontraktowej. W chwili obecnej PŻB eksploatuje trzy promy, wszystkie zakupione na rynku jednostek używanych. W przeszłości armator, w ramach marki Polferries, eksploatował promy zbudowane na jego zamówienie w stoczni szczecińskiej – były to jednostki projektu B-490, z których ostatnia (Pomerania) została sprzedana w 2011 roku.

(ŁP) Foto: Tomasz Grotnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Nowy prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej”

  1. No i jak budowa promu postępuje ? Kiedy wodowanie, bo z informacji telewizyjnych wynika że moduł nazwany stępką zerdzewiał i nic po za ceremonią nie zrobiono. Ile nas jako podatników takie pomysły kosztują ?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc