Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowości programu AMPV

US Army przyspiesza zamówienia na wielozadaniowe gąsienicowe transportery opancerzone AMPV. Fot. BAE Systems

3 sierpnia spółka BAE Systems Land & Armaments LP zawarła umowę na produkcję kolejnych wielozadaniowych gąsienicowych transporterów opancerzonych AMPV dla US Army.

Kontrakt jest aneksem P00003 do kontraktu W56HZV-23-C-0024. Umowa ma wartość niemal 120 mln USD. Prace będą realizowane w zakładzie należącym do BAE Systems w York w stanie Pennsylwania, zaś planowany termin zakończenia prac to 28 lutego 2026 r. Umowa została podpisana na podstawie zobowiązania podjętego przez US Army w związku z ustawą budżetową FY2022. Dzięki niej BAE Systems może zamówić i zgromadzić materiały niezbędne do kontynuacji produkcji pełnoskalowej pojazdów. Administrację Stanów Zjednoczonych podczas zawierania umowy reprezentowało Dowództwo Kontraktowe Wojsk Lądowych.

Kontrakt zapewnia zabezpieczenie dalszej produkcji pełnoskalowej AMPV na rzecz US Army, przy czym pierwszy kontrakt US Army zawarła z BAE Systems w marcu br. Miał on wartość ponad 246 mln USD. Dodatkowe fundusze pozwolą na wyjście z impasu związanego z ograniczeniem zamówień AMPV, które dopiero w marcu ‒ kiedy pierwszy pododdział US Army otrzymał te wozy ‒ zaczęły faktycznie zastępować przestarzałe transportery M113, pozostające w służbie od lat 60. US Army we wniosku budżetowym na rok podatkowy 2024 określiła swoje potrzeby zakupowe na 131 AMPV za 682,4 mln USD, pierwotnie przyznano środki na zaledwie 91 pojazdów o wartości 555 mln USD. Kongres zatwierdził jednak dodatkowe środki, co umożliwi zakup 154 AMPV, a więc nawet więcej, niż pierwotnie planowano. Jest to związane z koniecznością przyspieszenia dostaw, wywołaną przekazaniem ok. 400 M113 Ukrainie w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej. Według cytowanego przez amerykańskie media ppłk. Nate'a Costy, menadżera programu AMPV w US Army, liczba kupowanych AMPV w ramach roku podatkowego 2024 może nawet wzrosnąć do 197 pojazdów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc