Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe uzbrojenie rakietowe dla szwedzkich wojsk obrony wybrzeża

Strzelanie z wykorzystaniem,  odpalanych z wyrzutni szynowych, kpp typu RBS 17. Jak widać można je rozstawić niemal w każdym miejscu. Fot. Forsvarsmakten

14 czerwca szwedzka Agencja Materiałów Obronnych FMV (Försvarets materielverk) oficjalnie ogłosiła przetarg na pozyskanie nowych kierowanych pocisków przeciwokrętowych (kpp) dla kutrów bojowych z rodziny Stridsbåt 90 (SB 90). 

Ten nowy oręż trafić ma na uzbrojenie Batalionów Amfibijnych (Amfibiebataljonen) Sił Zbrojnych Królestwa Szwecji, które są odpowiedzialne za obronę wybrzeża. Ujawniono także że otrzyma oficjalne oznaczenie RBS 18 (Robot 18), będzie on stanowił uzupełnienie eksploatowanego od wielu lat w tej szwedzkiej formacji, systemu RBS 17 (szwedzka wersja amerykańskich pocisków AGM-114C Hellfire). W odróżnieniu jednak od 17-stek, nowe pociski odpalane będą nie z mobilnej szynowej wyrzutni, a z wyrzutni zainstalowanych na stałe na pokładzie wspomnianych już kutrów typu SB 90. I to właśnie wymóg gabarytowo–masowy (nie więcej niż 1750 kg), jest kluczowym elementem postępowania przetargowego. Nowe pociski mają bowiem zostać zamontowane na jednostkach legitymujących się wypornością pełną 20,5 tony przy wymiarach kadłuba 15,9 x 3,8 x 0,8 m. To z kolei ogranicza wybór do lekkich kpp średniego zasięgu jak np. MBDA MARTE MK2/N (Masa pocisku 310 kg, wymiary: 3850 x 316 mm, zasięg + 30 km), dwie pojedyncze wyrzutnie, wraz z niezbędnym wyposażeniem ważą 1500 kg.

Pozyskanie nowych kpp jest częścią znacznie większego programu modernizacyjnego znanego pod nazwą Amfbat 2030 (Amfibiebataljon 2030), którego zadaniem jest zwiększenie możliwości uderzeniowych szwedzkich batalionów amfibijnych w rejonach przybrzeżnych. Nowe pociski to nie jedyna koncepcja na osiągniecie wskazanych celów, 15 października 2021 roku FMV ogłosiła bowiem przetarg na zakup pływających platform ogniowych, które umożliwią pośredni ostrzał artyleryjski wrogich jednostek operujących na lądzie (Szwecja wzmacnia morskie jednostki amfibijne/ZBiAM.pl). Kolejnym etapem, który jest już realizowany, jest z kolei pozyskanie systemów artyleryjskich i rakietowych przeznaczonych do zwalczania szeroko pojętych środków napadu powietrznego. Zakłada on pozyskanie systemów rakietowych średniego i bliskiego zasięgu a także do ośmiu armat o kalibrze 30 mm. Podobnie jak wcześniejsze programy kluczowym wymaganiem jest instalacja na pokładzie kutrów z rodziny SB 90. Szacowana wartość umowy na zakup kpp opiewać ma na kwotę 268 mln EUR (dla porównania środki opl kosztować mają 166 mln EUR). Obecnie Królestwo Szwecji posiada dwa Bataliony Amfibijne: 2. amfibiebataljonen (2. amfbat) znany także jako Victoriabataljonen oraz 5. amfibebataljonen (5. amfbat). Wchodzą one w skład dwóch pułków, odpowiednio: Stockholms amfibieregemente (Amf 1) z miejscem stałej dyslokacji (MSD) w Berga w garnizonie oraz Älvsborgs amfibieregemente (Amf 4) z msd w Göteborgu. Oba te oddziały stanowią z kolei trzon Korpusu Amfibijnego znanego jako Amfibiekåren (AMF). Łącznie w służbie w siłach morskich Królestwa Szwecji (Marinen) eksploatowanych jest ponad 140 kutrów typu SB 90H.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc