Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe możliwości MQ-9 Reaper

USAF/ Senior Airman Haley Stevens

W ostatnich dniach Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych poinformowały, że 10 września specjalizujący się w testowaniu sprzętu personel 556. Test and Evaluation Squadron przeprowadził pierwszy lot bojowego bezzałogowego statku powietrznego (BBSP) MQ-9 Reaper z nową konfiguracją uzbrojenia. BBSP MQ-9 Reaper miał podwieszone osiem pocisków „powietrze-ziemia” AGM-114 Hellfire II. W stosunku do dotychczasowych możliwości jest to podwojenie możliwości w tym zakresie.

Lot ten potwierdził, że można znacznie wzmocnić potencjał MQ-9 Reaper jako odpowiedniego do potrzeb sił zbrojnych narzędzia służącego do realizacji w razie potrzeby wielokrotnego ataku. Nowa funkcja jest częścią programu MQ-9 OFP (Operational Flight Program) 2409 mającego na celu uaktualnienie oprogramowania i systemów zarządzania uzbrojeniem, co ma zostać zrobione do końca roku kalendarzowego 2020.

Wcześniej zgodnie z możliwościami posiadanego do tej pory oprogramowania BBSP MQ-9 Reaper mógł zabrać jedynie cztery pociski AGM-114 Hellfire II (2 x 2) na dwóch zewnętrznych belkach uzbrojeniowych. Nowe oprogramowanie pozwala na zwiększenie liczby przenoszonych AGM-114 Hellfire II do ośmiu. Dodatkowe pociski zabierane są na wewnętrznych belkach, które wcześniej były zarezerwowane dla kierowanych bomb lotniczych GBU-12 Paveway II, GBU-38 JDAM lub zbiorników paliwa.

Nowa zdolność została dodana w wyniku procesu tworzenia wymagań taktyczno-technicznych przez Air Combat Command i Air Force Special Operations Command, które wspólnie określają zakres zmian dla każdej aktualizacji MQ-9 OFP.

Dotychczasowe zastosowanie operacyjne dowiodło wysokiego poziomu zdolności BBSP MQ-9 Reaper do zapewnienia bardzo potrzebnego siłom powietrznym długotrwałego monitoringu oraz bliskiego wsparcia lotniczego ataku sił powietrznych i naziemnych w działaniach asymetrycznych. Podwojenie siły ognia poprawia skuteczność i możliwości zastosowania MQ-9 Reaper do wielu zadań, z uzbrojeniem wszechstronnym, dokładnym i potrzebnym dla wszystkich dowódców oczekujących na tego typu wsparcie.

Dzięki wprowadzonym zmianom załoga MQ-9 Reaper będzie miała większe możliwości wykonywania ataków na cele priorytetowe i bronienia w razie potrzeby z większą intensywnością odizolowanych grup żołnierzy, którzy potrzebują szybkiego i precyzyjnego wsparcia lotniczego. Działania tego typu wymagają podejmowania decyzji błyskawicznie, by skutecznie i w terminie zneutralizować zagrożenie. Dodatkowe lotnicze środki bojowe pozwolą na wykonanie większej liczby ataków w jednym locie, niż to było do tej pory możliwe. Z tego powodu dotychczas pilot MQ-9 Reaper mógł znacznie rzadziej zdecydować się na zastosowanie uzbrojenia, by zachować zdolność do wsparcia ogniowego w długim, kilkunastogodzinnym locie w rejonie zainteresowania.

(Józef M. Brzezina)

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc