11 marca koncern Leonardo opublikował nowe informacje na temat systemu zarządzania polem walki (BMS, battlefield management system) C2D/N EVO, powstającego na zamówienie Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Republiki Włoskiej.
C2D/N EVO został opracowany po części na bazie istniejących rozwiązań, w celu unifikacji systemów dowodzenia i kontroli (C2) w Wojskach Lądowych Sił Zbrojnych Republiki Włoskiej (Esercito Italiano). System otrzymał certyfikat zgodności z normą STANAG 4754 w ramach NATO Generic Vehicle Architecture (NGVA). Rdzeń C2D/N EVO stanowi interfejs człowiek-maszyna, opracowany we współpracy z użytkownikami. W procesie realizacji prac badawczo-rozwojowych wykorzystano metodę wirtualnego prototypowania. Swego rodzaju „cyfrowy bliźniak” systemu umożliwił realizację testów jeszcze przed opracowaniem finalnej wersji interfejsu, skracając tym samym czas niezbędny na jego projektowanie, programowanie i wpływając na ograniczenie ryzyka technicznego. Dzięki temu wizualizacja danych ma być jakoby przyjazna dla użytkownika, także w trybie 3D. Interfejs ma być prosty i intuicyjny w użytkowaniu, co wraz z szerokim dostępem do informacji ma poprawiać świadomość sytuacyjną załóg włoskich pojazdów wojskowych.
Co ważne, system został zaprojektowany z myślą o przyszłych modyfikacjach, w tym o ewentualnej implementacji rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją (jak np. Leonardo BRAIN; Box for Augmented Reality and Neural Intelligence ‒ program analizuje materiał wideo w celu identyfikacji zagrożeń) i uczeniem maszynowym. Ma to umożliwić w przyszłości wzrost możliwości włoskiego BMS. Elementy rozszerzonej rzeczywistości mają pozwolić na uzyskanie bardziej szczegółowych informacji przy równoczesnym dozowaniu ich w bezpieczny sposób. Dzięki temu efektywność realizacji misji ma wzrosnąć, mimo równoległego wzrostu poziomu skomplikowania pola walki za sprawą pojawiania się nowych elementów. C2D/N EVO może wykorzystywać też rozwiązania związane z tzw. technologią chmury, z nawet pełnym dostępem do danych dla każdego użytkownika systemu. System ma też być bezpieczny pod względem kryptograficznym. Testy wykazały jego interoperacyjność z rozwiązaniami stosowanymi w innych rodzajach sił zbrojnych, jak również w wojskach innych państw. System jest już montowany w modernizowanych kołowych wozach bojowych Freccia VBM i czołgach podstawowych C2 Ariete, zaś docelowo będzie podstawowym systemem zarządzania polem walki dla całych włoskich wojsk lądowych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu