Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Northrop Grumman ujawnił armatę M230 LF nowej generacji

Northrop Grumman ujawnił nową wersję armaty M230LF – wersję z dwustronnym zasilaniem. Fot. Northrop Grumman

9 października korporacja Northrop Grumman poinformowała o włączeniu do oferty 30 mm armaty napędowej M230 LF (Link Fed) nowej generacji.

Pełne oznaczenie armaty to M230 Link Fed Dual Feed Bushmaster. Jest to pierwsza wersja tej armaty z dwustronnym zasilaniem, co pozwolić ma na zdecydowane zwiększenie efektywności. Dwustronne ładowanie ma także usprawnić logistykę ‒ zamiast stosować jedną taśmę amunicyjną ładowaną różnymi typami nabojów, można zastosować dwie taśmy, np. jedną z amunicją XM1211 z zapalnikiem zbliżeniowym (opracowana z myślą o zwalczaniu celów powietrznych, zwłaszcza dronów) i XM1198 podwójnego zastosowania (z nabojem odłamkowym, lecz zdolna do rażenia celów lekko opancerzonych). Armata wykorzystuje amunicję 30×113 mm. Producent deklaruje osiągnięcie 6. poziom gotowości technologicznych (TRL 6, testy prototypu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych), co otwiera drogę do przeprowadzenia prezentacji możliwości zmodernizowanej armaty. Taki pokaz został zaplanowany na początek przyszłego roku. Co ważne, masa armaty niemal nie uległa zmianie, a dotychczasowych użytkowników M230LF powinien zadowolić fakt, że aż 60% elementów jest wzajemnie wymiennych. Oznacza to łatwą wymianę dotychczas użytkowanych armat na nową wersję i łatwiejszą naukę jej obsługi. Jeżeli nabywca nie zechce kupić nowej wersji, nadal będzie dostępna bazowa, zapewne tańsza.

Dave Fine, wiceprezes ds. systemów uzbrojenia w Northrop Grumman, powiedział, że „Armata napędowa M230LF Dual Feed Bushmaster oferuje elastyczność na nowym poziomie, a to dzięki płynnemu przełączaniu między dwiema różnymi taśmami amunicyjnymi, co umożliwia dwustronne zasilanie”. Podkreślił, że „Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom, połączonym z pięcioma dekadami doświadczenia inżynierskiego i bojowego, ta armata nowej generacji umożliwi żołnierzom szybką reakcję na zagrożenie”.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc